Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.474.2019.3.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.474.2019.3.IZ
Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w kontekście art. 108a ust. 3a ustawy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 4 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności w kontekście art. 108a ust. 3a ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności w kontekście art. 108a ust. 3a ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi izbę rozliczeniowo - rozrachunkową oraz wykonuje inne czynności związane z organizowaniem i prowadzeniem odpowiednio rozliczeń lub rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym w rozumieniu właściwych przepisów prawa.
Izba prowadzi rozliczenia i rozrachunek transakcji zawieranych przez swoich uczestników na Giełdzie, wykorzystując do tego specjalistyczne systemy informatyczne oraz model rozrachunku stosowany przez inne licencjonowane izby rozliczeniowe. Rozliczenia to proces ustalania wartości zobowiązań i należności z tytułu każdej transakcji zawartej przez uczestnika obrotu giełdowego - uczestnika Izby na każdym z rynków notowanych na Giełdzie.
Następnie w oparciu o wynik rozliczeń ze wszystkich transakcji kupna i sprzedaży na wszystkich rynkach ustalane jest ostateczne saldo płatności wobec danego uczestnika Izby. Rozrachunek finansowy polega na automatycznym uznawaniu bądź obciążaniu przez Izbę rachunków bankowych uczestników Izby jednym strumieniem płatności. W procesie przygotowania danych do rozrachunku finansowego wykonywany jest netting pozycji, czyli kompensacja zobowiązań i należności transakcji (zarówno kupna i sprzedaży) konkretnego uczestnika, dokonywanych na wszystkich rynkach Giełdy dla określonego okresu dostawy towarów giełdowych, a rozliczanych przez Izbę. Niniejszy wniosek dotyczy tylko i wyłącznie rynku uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right