Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.534.2019.2.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.534.2019.2.AP

Brak opodatkowania dotacji otrzymanej na realizację zadania, uznania czynności polegających na usunięciu azbestu z nieruchomości za usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%, uznania dofinansowania jako kwotę brutto oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2019 r. (data wpływu) uzupełnionym w dniu 21 października 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku opodatkowania dotacji otrzymanej na realizację zadania - jest nieprawidłowe;
  • uznania czynności polegających na usunięciu azbestu z nieruchomości za usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 8% jest prawidłowe;
  • uznania dofinansowania jako kwotę brutto jest prawidłowe;
  • braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 21 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dotacji otrzymanej na realizację zadania, uznania czynności polegających na usunięciu azbestu z nieruchomości za usługi opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%, uznania dofinansowania jako kwotę brutto oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne/zdarzenia przyszłe.

Gmina (dalej Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina w latach 2017/2018 zrealizowała zadania polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy (dalej jako usuwanie azbestu lub Zadanie). Przykładowo, Gmina w 2018 r. zrealizowała zadanie pn. Jednocześnie Gmina nie wyklucza realizacji tego typu zadań, również w przyszłości. Zadania były/będą realizowane na posesjach mieszkańców Gminy i dotyczyły/będą dotyczyć wyrobów zawierających azbest pochodzących z należących do nich obiektów budowalnych (dalej Właściciele lub Mieszkańcy). Właściciele nieruchomości nie partycypowali/nie będą partycypować w kosztach realizowanych przez Gminę przedsięwzięć. Gmina pragnie podkreślić, że nie otrzymywała/nie będzie otrzymywała z tego tytułu jakiegokolwiek wynagrodzenia od Mieszkańców. Proces usuwania azbestu polega na demontażu, usuwaniu, transporcie i utylizacji wyrobów zawierających azbest lub też wyłącznie na ich usuwaniu, transporcie i utylizacji (w takim przypadku czynność demontażu, jest dokonywana przez Mieszkańca we własnym zakresie przed momentem odbioru odpadów z należącej do niego nieruchomości). Gmina nabywała/będzie nabywała przedmiotowe usługi od wyspecjalizowanej firmy zajmującej się usuwaniem tego rodzaju odpadów i posiadającej przewidziane przepisami prawa stosowne uprawnienia (dalej Wykonawca). Z tytułu nabycia przedmiotowych usług Gmina otrzymywała/będzie otrzymywała od Wykonawcy faktury VAT z wykazanym podatkiem. W celu realizacji Zadań, Gmina uzyskuje dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej WFOŚiGW) w celu pokrycia części wydatków niezbędnych do poniesienia w związku z realizacją przez Gminę Zadań. Jednocześnie w pozostałym zakresie, wydatki finansuje Gmina ze środków własnych. Realizacja Zadań należy do zadań własnych Gminy, o których mowa w art. 7 ust 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019, poz. 506, ze zm. dalej Ustawa o samorządzie. gminnym), obejmujących m.in. sprawy ochrony środowiska oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00