Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2019, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.420.2019.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.420.2019.1.MJ
w zakresie konieczności opodatkowania równowartości dochodu, przeznaczonego na pokrycie wpłat na PFRON oraz odsetek od zaległości budżetowych, w sytuacji poniesienia straty podatkowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 6 września 2019 r. (data wpływu 12 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie konieczności opodatkowania równowartości dochodu, przeznaczonego na pokrycie wpłat na PFRON oraz odsetek od zaległości budżetowych, w sytuacji poniesienia straty podatkowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2019 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie konieczności opodatkowania równowartości dochodu, przeznaczonego na pokrycie wpłat na PFRON oraz odsetek od zaległości budżetowych, w sytuacji poniesienia straty podatkowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (posiadającym osobowość prawną) działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2190 ze zm.). Wnioskodawca wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Celem statutowym Wnioskodawcy jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii ortopedycznej i urazowej narządów ruchu, co kwalifikuje Wnioskodawcę do korzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 ze zm.). Wnioskodawca nie prowadzi działalności nie związanej (bezpośrednio lub pośrednio) z realizacją celu statutowego, nie zatrudnia pracowników dla celów nie będących działalnością statutową. Za 2017 i 2018 r. Wnioskodawca uzyskał stratę podatkową, co zostało wykazane w zeznaniu podatkowym CIT-8. Ze względu na obniżenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia (będący płatnikiem za wykonywane świadczenia zdrowotne) cen jednostkowych najliczniej wykonywanych świadczeń zdrowotnych, za 2019 r. oraz za lata kolejne przewiduje się uzyskanie strat podatkowych. Wnioskodawca w okresie 2017-2018, jak również obecnie (i w przyszłości) ponosi wydatki nie stanowiące kosztu uzyskania przychodów, w głównej mierze na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1172 ze zm.) oraz odsetki od nieterminowego regulowania zobowiązań budżetowych. Przedmiotowe wydatki nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu dokonywane są ze środków uzyskiwanych z NFZ za zrealizowane w ramach zawartych umów świadczenia zdrowotne, na podstawie wystawianych faktur VAT. Zgodnie z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, m.in. wydatków na PFRON oraz odsetek od zaległości budżetowych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Nie wpływają one na zwiększenie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w związku z czym Wnioskodawca dokonywał wpłat podatku dochodowego w wysokości 19% kwoty przedmiotowych wydatków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right