Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.423.2019.1.ISL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.423.2019.1.ISL
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych i soczewek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 9 września 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia .) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 4 października 2017 r. Wnioskodawczyni uzyskała prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty i w dniu 2 listopada 2017 r. rozpoczęła własną działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarsko-dentystycznej. W ramach tej działalności Wnioskodawczyni zawarła umowy cywilno-prawne z podmiotami leczniczymi o świadczenie usług stomatologicznych. Ze względu na specyfikę wykonywanych usług, dla ochrony oczu i wymogów higienicznych Wnioskodawczyni zmuszona jest używać specjalnych okularów, które ochraniają oczy przed dostaniem się materiału biologicznego (śliny i krwi pacjenta, a także szczątków leczonych - borowanych zębów), opiłków materiałów, materiałów chemicznych używanych w gabinecie stomatologicznym (systemów wiążących, płynów do płukania, czy lekarstw aplikowanych na błonę śluzową). Jednocześnie takie okulary są przystosowane do doczepienia masek ochronnych na twarz i urządzeń powiększających (lup stomatologicznych). Z uwagi na wadę wzroku (na dzień dzisiejszy Wnioskodawczyni potrzebuje korekcji na obu oczach soczewkami o mocy -1,75 dioptrii) Wnioskodawczyni musi mieć specjalne soczewki korekcyjne wykonane indywidualnie u optyka do wykonywania prac stomatologicznych, ich brak uniemożliwiłby Jej wykonywanie zawodu lekarza - dentysty. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że zasadnym byłoby zaliczenie wydatków poniesionych na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Równocześnie Wnioskodawczyni oświadcza, że zakupione okulary i soczewki będą służyły Jej wyłącznie do pracy w gabinecie stomatologicznym. Podobnie jak fartuch, czy obuwie medyczne są one podczas pracy lekarza dentysty stale narażone na kontakt z materiałem biologicznym i nie powinny być używane poza gabinetem lekarskim. Podobną sytuację Naczelnik Urzędu Skarbowego rozpatrzył pozytywnie, co zostało potwierdzone w interpretacji, Nr .... - wydanej podatniczce prowadzącej gabinet stomatologiczny.