Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2019, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.357.2019.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.357.2019.1.AB
W zakresie ustalenia, czy dwie prawnie wyodrębnione wspólnoty mieszkaniowe, które funkcjonują w jednym budynku wielorodzinnym mogą składać jedno wspólne zeznanie podatkowe CIT8.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2019 r. (data wpływu 2 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy dwie prawnie wyodrębnione wspólnoty mieszkaniowe, które funkcjonują w jednym budynku wielorodzinnym mogą składać jedno wspólne zeznanie podatkowe CIT8 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy dwie prawnie wyodrębnione wspólnoty mieszkaniowe, które funkcjonują w jednym budynku wielorodzinnym mogą składać jedno wspólne zeznanie podatkowe CIT8.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest wspólnotą mieszkaniową. - w myśl ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, przy czym w jednym budynku wielolokalowym są dwie wspólnoty mieszkaniowe. Sytuacja ta wynika z tego, że przy nadawaniu numeracji budynku dla jednej z klatek przyjęto dodatkowe oznaczenie literką A. Tym samym, jedna klatka funkcjonuje jako wspólnota mieszkaniowa nr 56A przy ul. A. w mieście B., zaś pozostałe klatki stanowią wspólnotę mieszkaniową nr 56 przy ul. A. w mieście B., przy czym, wspólnota nr 56A została ustanowiona jako pierwsza. Zaznaczenia przy tym wymaga, że budynek położony przy ul. A. był realizowany pod względem projektowym jako jedna wspólnota mieszkaniowa (projektant projektujący budynek zakładał jedną wspólnotę, ponieważ numeracja mieszkań w budynku jest ciągła, czyli budynek 56A od 1 do 31, budynek nr 56 od 32 do 237). Ponadto, wszystkie urządzenia instalacji cieplnej posiadają jeden węzeł cieplny w projekcje oraz brak jest możliwości technicznych do wydzielenia oddzielnych trzech węzłów dla budynku nr 56 - potrzebne są dwa węzły oraz oddzielny dla 56A węzeł z uwagi na brak pomieszczeń oraz zastosowane rozwiązania projektowe. Co więcej, brak jest też możliwości podzielenia wodomierzy zimnej i ciepłej wody z uwagi na zaprojektowanie jako jeden wodomierz dla 5 klatek 56 oraz 1 klatki 56A z uwagi na projekt techniczny oraz brak pomieszczeń do zainstalowania urządzeń pomiarowych. Obie Wspólnoty posiadają wspólny dach, którego naprawa wymaga całościowych prac i brak jest możliwości wykonywania ich oddzielnie z uwagi na prawidłowe wykonanie prac budowlanych. Nadto, obie wspólnoty posiadają wspólną instalacje zewnętrzną elektryczną, która została zaprojektowana i przyjęta jako jedna przez zakłady energetyczne. Każda ze wspólnot ma odrębny numer NIP, REGON i rachunek bankowy. Mając powyższe na uwadze, zarządy wspólnot - z uwagi na istnienie w jednym budynku wielorodzinnym - zawarły porozumienie, że wszelkiego rodzaju rozliczenia dotyczące obu wspólnot będą dokonywane za pomocą jednego rachunku bankowego. Wszystkie rozliczenia mediów, kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, fundusz remontowy, koszty administrowania, jak i inne koszty i pożytki dotyczące nieruchomości wspólnej będą rozliczane w taki sposób, jak gdyby istniała jedna wspólnota mieszkaniowa. Skutkiem powyższego było składnie również do Urzędu Skarbowego jednego (wspólnego) zeznania podatkowego CIT-8, o czym Urząd Skarbowy właściwy dla wspólnot został poinformowany.