Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.468.2019.1.PG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.468.2019.1.PG
Odliczenie podatku w związku z realizacją operacji.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2019 r. (data wpływu 29 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy poniesionych wydatkach związanych z realizacją inwestycji pn.: () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy poniesionych wydatkach związanych z realizacją inwestycji pn.: ().
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego w zakresie stosowania przez Gminę () (dalej Gmina) art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z pózn. zm.) czyli możliwością lub brakiem odliczenia przez Gminę podatku VAT od zakupów związanych z realizacją, inwestycji dla której został złożony wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014-2020 tytuł projektu ().
Wnioskodawcą oraz podmiotem realizującym powyższy projekt jest Gmina, a głównym celem inwestycji jest wymiana starych wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, na kotły o dużej sprawności energetycznej i niskiej emisji c.o.2. Na terenie Gminy nie ma scentralizowanego systemu ciepłowniczego, a zaopatrzenie obiektów w ciepło odbywa się w sposób indywidualny poprzez źródła ciepła zasilające poszczególne obiekty. Najczęściej stosowanym paliwem w gospodarstwach domowych jest węgiel. Gmina pod względem oceny powietrza została przydzielona do strefy m. w ramach Programu Ochrony Powietrza. Oznacza to, że na terenie Gminy występują przekroczenia stężeń substancji dopuszczalnych powiększone o margines tolerancji. Powietrze jest zanieczyszczone pyłami i innymi pochodnymi spalania stałych paliw kopalnych. Gmina ma opracowany plan gospodarki niskoemisyjnej i planuje realizować przyjęte w nim założenia, tj. konsekwentnie wdrażać działania zmierzające do zmniejszenia niskiej emisji. Jednym z przedsięwzięć będzie wymiana starych wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, na kotły o dużej sprawności energetycznej i niskiej emisji c.o.2. Wsparciem tym zostanie objęte 47 gospodarstw domowych. Ponadto należy poprawiać efektywność energetyczną budynków mieszkalnych, ponieważ budynki o niskiej efektywności wymagają większej ilości paliwa do ich ogrzania. Projekt ten ma charakter nie infrastrukturalny wymiana zostanie wykonana bezpośrednio w obiektach mieszkalnych należących do mieszkańców Gminy ostatecznych odbiorców projektu. W ramach inwestycji nie planuje się żadnych prac związanych z powstaniem nowej infrastruktury na terenie Gminy wszystkie prace polegające na wymianie pieców oraz ewentualnej modernizacji instalacji grzewczej, będą się odbywać wewnątrz budynków mieszkalnych. Każdy mieszkaniec przystępujący do programu jest zobowiązany do posiadania prawa do dysponowania nieruchomością w której zostanie dokonana wymiana kotła. Przed podpisaniem umowy z właścicielem budynku będzie przeprowadzona weryfikacja spełnienia warunków energochłonności przez eksperta sfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa (). Odbiorca końcowy poprzez umowę będzie zobowiązany do likwidacji starego kotła oraz użytkowania dofinansowanego ogrzewania jako podstawowego źródła ciepła w budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right