Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.369.2019.1.EG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.369.2019.1.EG
Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2019 r. (data wpływu 24 czerwca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca - (dalej zwany: Spółką) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest skup i sprzedaż hurtowa drobiu żywego.
Nabycie drobiu żywego jest związane z dostawą opodatkowaną i jest przez Spółkę dokumentowane fakturą VAT RR (czyli jest to nabycie drobiu żywego od rolników ryczałtowych, zwanych w dalszej części: Dostawcami; Spółka nabywa również drób żywy od czynnych zarejestrowanych podatników VAT, ale to nabycie nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację).
Skupowany przez Spółkę drób żywy od rolników ryczałtowych następnie jest sprzedawany w ramach wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Spółka zawarła z Faktorem (spółka akcyjna wpisana do polskiego KRS) umowę tzw. faktoringu odwrotnego (odwróconego), dalej zwaną: Umową.
W ramach Umowy Strony (tj. Spółka i Faktor) podejmują współpracę, której przedmiotem będzie nabywanie przez Faktora wierzytelności pieniężnych (zwanych dalej: Wierzytelnościami) z tytułu sprzedaży drobiu żywego na rzecz Spółki, które przysługują Dostawcom od Spółki. Nabycie Wierzytelności przez Faktora następuje w drodze wstąpienia przez Faktora w prawa Dostawcy jako wierzyciela poprzez dokonanie przez Faktora zapłaty przelewem za Wierzytelności na rzecz Dostawcy (art. 518 § 1 pkt 3 Kodeksu Cywilnego), do wysokości dokonanej zapłaty. Faktor będzie więc dokonywał zapłaty na rachunek bankowy Dostawcy, wskazany na fakturze VAT RR wystawionej przez Spółkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right