Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.387.2019.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.387.2019.2.EB

Możliwość odzyskania podatku od wydatków związanych z realizacją inwestycji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym pismami z dnia 9 września 2019 r. (data wpływu 9 września 2019 r., oraz 11 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. Przebudowa budynku dworca (.) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. Przebudowa budynku dworca (.). Wniosek uzupełniono w dniach 9 września 2019 r. oraz 11 września 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz adres do doręczeń elektronicznych e-PUAP.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina () (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie z przepisami prawa (szczególnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), Gmina wykonuje zadania w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. W ramach wykonywanych zadań Gmina odpowiada m.in. za zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej gminnych dróg, ulic, mostów, placów, parków oraz organizacji ruchu drogowego wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizację, utrzymanie czystości i porządku. W związku z nałożonymi na Gminę zadaniami, gmina (.) w roku 2018 złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy finansowej na operacje typu Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Celem operacji była rewitalizacja budynku dworca (.), przywrócenie jego funkcji użytkowej poprzez przebudowę z zachowaniem pierwotnego charakteru architektonicznego i zabezpieczenie istniejącej substancji zabytkowej przed niekorzystnym wpływem środowiska. Przebudowa ma na celu dostosowanie obiektu do podróżnych (.), zlokalizowanie punktu przyjęć policjanta dzielnicowego i włączenie do budowanego węzła przesiadkowego typu Park and Ride. Zrealizowane zadanie stanowi własność gminy. Faktury VAT dokumentujące wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji operacji są wystawiane na Gminę. Obiekt będzie ogólnodostępny. Gmina jako beneficjent środków unijnych zamierza zaliczyć podatek VAT do kosztów kwalifikowalnych operacji, dlatego występuje do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie braku możliwości odzyskania podatku VAT, która będzie potrzebna przy rozpatrywaniu wniosku o płatność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00