Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.447.2019.3.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.447.2019.3.MM
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2019 r. (data wpływu 3 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia, które ma podpisaną umowę z Gminą jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia, które ma podpisaną umowę z Gminą.
We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Planuje rozpoczęcie działalności z dniem 1 września 2019 r. Wnioskodawca jest radcą prawnym. Od września 2019 r. planuje rozpocząć działalność gospodarczą kancelarię radcy prawnego, w której będzie prowadził sprawy sądowe, sporządzał opinie prawne i wykonywał wszelkie czynności związane z obsługą prawną osób fizycznych i osób prawnych.
Od stycznia 2019 r. Wnioskodawca jest związany umową zlecenia z K. świadcząc poradnictwo prawne w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP) na rzecz Gminy. K. ma podpisaną umowę z Gminą. Poradnictwo w ramach NPP zorganizowane jest w punktach wyznaczonych i wyposażonych przez Gminę. Gmina wskazuje godziny dostępności danego punktu NPP. Klient otrzymuje poradę bezpłatnie, po spełnieniu wymagań wskazanych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawniczej. Klient zapisuje się poprzez stronę internetową lub przychodzi bez wskazania godziny. W celu uzyskania porady klient wypełnia dokumentację, którą następnie przekazuje się do K., a następnie do Gminy. Wnioskodawca nie świadczy klientom usług poza spotkaniami w NPP. Klienci nie mogą umówić się z Wnioskodawcą poza poradnictwem. Wnioskodawca nie ma wpływu na to kto i z jakimi sprawami przyjdzie do danego punktu. W przypadku sporządzenia projektu pisma czy pisma procesowego Wnioskodawca nie podpisuje się pod tym pismem. Odpowiedzialność za świadczenie usług ponosi K. Wnioskodawca nie posiada pełnomocnictwa do reprezentowania klienta ani K.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right