Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.399.2019.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.399.2019.1.AM

w zakresie braku opodatkowania zwrotu kosztów postępowania komorniczego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zwrotu kosztów postępowania komorniczego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zwrotu kosztów postępowania komorniczego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi finansowe polegające w szczególności na udzielaniu kredytów na zakup samochodów jak również finansowemu dealerów samochodowych. Spółka specjalizuje się w finansowaniu zakupu samochodów nowych i używanych wszystkich marek oferowanych w sieci sprzedaży A. S.A. Ponadto finansuje sprzedaż samochodów innych marek, produktów ubezpieczeniowych oraz wszystkich towarów i usług serwisowych oferowanych przez punkty dealerskie. Spółka w ramach swojej działalności udziela kredytów dedykowanych swoim dealerom, a także kredytów detalicznych na rzecz firm lub osób fizycznych.

W przypadku udzielenia kredytu na zakup samochodu, kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty zobowiązania według określonego w umowie planu. W przypadku braku terminowej spłaty którejkolwiek z rat lub jej części, jak też opóźnienia w płatności jakiejkolwiek innej kwoty wynikającej z udzielonego kredytu, Spółka może prowadzić działania monitoringowo windykacyjne - jako działania własne lub zlecone zewnętrznej firmie windykacyjnej. W przypadku stwierdzenia przez Spółkę braku skuteczności czynności monitoringowo-windykacyjnych, zgodnie z umową kredytową, może podjąć czynności zmierzające do zaspokojenia swoich roszczeń, w tym może zainicjować postępowanie sądowe i egzekucyjne. Umowa o kredyt na zakup samochodu przewiduje, że kredytobiorcę obciążać mogą opłaty lub koszty związane z dochodzeniem na drodze sądowej roszczeń wynikających z naruszenia przez kredytobiorcę warunków zawartej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00