Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2019, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.403.2019.1.EN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.403.2019.1.EN
w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca ma obowiązek pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od należności uiszczanych na rzecz zagranicznego kontrahenta Spółki za korzystanie z Oprogramowania
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 czerwca 2019 r. (data wpływu: 4 lipca 2019 r.), uzupełnionym 26 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca będzie miał obowiązek pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od należności uiszczanych na rzecz zagranicznego kontrahenta Spółki za korzystanie z Oprogramowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2019 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca będzie miał obowiązek pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od należności uiszczanych na rzecz zagranicznego kontrahenta Spółki za korzystanie z Oprogramowania. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 14 sierpnia 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.304.2019.1.EN wezwano do jego uzupełnienia co też nastąpiło 26 sierpnia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Sp. z o.o. (dalej również: Spółka) jest spółką prawa polskiego, której przedmiotem działalności jest prowadzenie platform dla ogłoszeń lokalnych umieszczanych i przeglądanych przez użytkowników w celu realizacji transakcji sprzedaży. Spółka funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej (dalej: Grupa), do której należy również podmiot będący rezydentem podatkowym Holandii (dalej: Rezydent), który zawarł ze Spółką umowę na kompleksową obsługę IT, obejmującą również rozliczenie z tytułu używania oprogramowania ERP typu SAP oraz innego rodzaju oprogramowania (dalej łącznie: Oprogramowanie) - przy czym Oprogramowanie zostało pozyskane od zewnętrznego dostawcy (podmiotu niepowiązanego) poprzez inny niż Rezydent holenderski podmiot z Grupy (dalej: Nabywca) (a zgodnie z umową z zewnętrznym dostawcą Oprogramowanie może być użytkowane również przez podmioty powiązane z Nabywcą, a więc także przez Spółkę, co potwierdzone jest też stosowanym porozumieniem między Spółką a Nabywcą licencji na Oprogramowania od zewnętrznego dostawcy, dalej: Porozumienie). Natomiast opłaty za Oprogramowanie uiszczane są przez Spółkę na rzecz Rezydenta jako kompleksowego dostawcy rozwiązań IT, który działa w zakresie poboru opłat za Oprogramowanie jako podmiot koordynujący rozliczenia międzygrupowe. Opłaty za Oprogramowanie są uiszczane przez podmioty z Grupy (np. Spółkę) na rzecz Rezydenta, który następnie alokuje łączną pulę kosztów do poszczególnych podmiotów z Grupy. Z uwagi na to, że płatności z tytułu używania Oprogramowania mogą być opodatkowane w państwie rezydencji Rezydenta, państwem, w którym mogą wystąpić skutki transgraniczne związane z niniejszym wnioskiem jest Holandia. W ramach Porozumienia nie dochodzi do przeniesienia praw do Oprogramowania lub udzielenia praw do korzystania z autorskich praw majątkowych z Oprogramowania. Spółka w szczególności nie uzyskuje praw do czerpania korzyści z autorskich praw majątkowych na zasadach przewidzianych w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Prawo autorskie), tj.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right