Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.386.2019.2.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.386.2019.2.RS
W zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach konsorcjum i sposobu ich udokumentowania oraz nieuznania konsorcjum za podatnika podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2019 r. (data wpływu 8 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 13 sierpnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku opodatkowania czynności wykonywanych w ramach konsorcjum i sposobu ich udokumentowania - jest nieprawidłowe,
- nieuznania konsorcjum za podatnika podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2019 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 13 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych w ramach konsorcjum i sposobu ich udokumentowania oraz nieuznania konsorcjum za podatnika podatku od towarów i usług.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Sp. z o.o. (zwany dalej: Wnioskodawcą) zamierza zawrzeć ze spółką X umowę wspólnego przedsięwzięcia. Obie spółki wniosą do utworzonego konsorcjum wkłady pieniężne w równej wysokości. Wkłady te zostaną wpłacone na rachunek bankowy lidera konsorcjum, reprezentującego je na zewnątrz. Żaden nowy podmiot nie będzie tworzony w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Wkłady te będą mogły być użyte wyłącznie do regulowania bieżących zobowiązań dotyczących działalności konsorcjum. Wkłady wnoszone będą w równej wysokości. Również ewentualny zysk będzie dzielony pomiędzy konsorcjantów na dwie równe części. Liderem konsorcjum zostanie spółka X. W umowie wspólnego przedsięwzięcia zostanie zawarta klauzula, zgodnie z którą realizacja usług pomiędzy konsorcjantami świadczone będą nieodpłatnie. Przedmiotem umowy wspólnego przedsięwzięcia będzie świadczenie usług księgowych dla klientów lidera konsorcjum. Wnioskodawca zapewni przy tym konsorcjum zaplecze osobowe, tj. udostępni swoich pracowników na potrzeby świadczonych przez konsorcjum usług księgowych. Za świadczone usługi Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia, a jedynie udział w zysku wypracowanym przez konsorcjum. Lider będzie na podstawie przychodów i kosztów związanych z działalnością konsorcjum obliczał wynik (zysk/stratę) konsorcjum. Następnie tak obliczony zysk będzie przekazywany Wnioskodawcy.