Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.277.2019.1.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.277.2019.1.ES

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki na operacyjną poprawę artykulacji mowy i dykcji poprzez korektę uzębienia?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2019 r. (data wpływu 10 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (zespół muzyczny). Działalność opodatkowana jest liniowym podatkiem dochodowym. Początkowo była to działalność okazjonalna lecz z czasem pozycja zawodowa Wnioskodawcy na rynku muzycznym zmieniła się z lokalnej na ogólnopolską. Piosenki wykonywane przez Wnioskodawcę stały się ogólnie znane w kraju. Wraz z tym rosły wymagania co do jakości i profesjonalizmu wykonawczego. Okazało się, że na przeszkodzie dalszego rozwoju zawodowego stoi stan uzębienia Wnioskodawcy powodujący zaburzenia mowy i precyzyjnej dykcji. Ten problem uzmysłowiły Wnioskodawcy próby w studio nagrań, badania logopedyczne i stomatologiczne. Głos dla piosenkarza jest podstawowym narzędziem pracy i jego wadliwe działanie wyklucza wykonywanie tego zawodu. Sam fakt problemów z uzębieniem nie miał większego przełożenia na życie prywatne Wnioskodawcy jednakże bez jego naprawy dalsza kariera zawodowa nie mogła być kontynuowana. Zatem brak działań w kierunku naprawy stanu uzębienia pozbawiłoby Wnioskodawcę pracy, a w konsekwencji dochodów i co za tym idzie pozbawiłoby budżet podatku. Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca był zmuszony podjąć decyzję o przeprowadzeniu leczenia chirurgicznego uzębienia, aby zachować źródło utrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00