Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2019, sygn. 0111-KDIB1-3.4016.3.2019.1.MBD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4016.3.2019.1.MBD

Czy stosowany przez Zainteresowanych sposób ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych, tj. poprzez ustalanie jej w sposób łączny dla wszystkich Zainteresowanych oraz podział między nich kwoty wolnej od podatku, jest prawidłowy?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 19 czerwca 2019 r. (data wpływu tego samego dnia), uzupełnionym 19 i 25 czerwca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych, w zakresie ustalenia, czy stosowany przez Zainteresowanych sposób ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych, tj. poprzez ustalanie jej w sposób łączny dla wszystkich Zainteresowanych oraz podział między nich kwoty wolnej od podatku, jest prawidłowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych, w zakresie ustalenia, czy stosowany przez Zainteresowanych sposób ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych, tj. poprzez ustalanie jej w sposób łączny dla wszystkich Zainteresowanych oraz podział między nich kwoty wolnej od podatku, jest prawidłowy.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania (dalej: Wnioskodawca lub Spółka 1)

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: (dalej: Spółka 2), (dalej: Spółka 3), (dalej: Spółka 4)

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z siedzibą w X (dalej: Spółka 1 lub Wnioskodawca 1) należy do międzynarodowej grupy. Wyłącznym akcjonariuszem Spółki jest I z siedzibą w (), którego z kolei wyłącznym akcjonariuszem jest G z siedzibą w (). Oprócz Spółki 1, działalność ubezpieczeniową na terytorium Polski prowadzą również następujące podmioty wchodzące w skład grupy: 1) Spółka 2 z siedzibą w X, której wyłącznym akcjonariuszem jest I; 2) Spółka 3 z siedzibą w (), której wyłącznym akcjonariuszem jest V z siedzibą w () (wyłącznym akcjonariuszem V jest G); 3) Spółka 4 - oddział spółki Y z siedzibą w (), której wyłącznym akcjonariuszem jest G. Wyłącznym akcjonariuszem G jest spółka M z siedzibą w (). Opisany wyżej status stosunków właścicielskich istniał w 2016 r. i jest aktualny do dnia dzisiejszego. Spółka 1, Spółka 2 i Spółka 3 są krajowymi zakładami ubezpieczeń w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1170 z późn. zm.) (winno być: t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 381 z późn. zm.), zaś Spółka 4 jest oddziałem zagranicznego zakładu ubezpieczeń w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. W kwietniu 2016 r. Spółka 1, Spółka 2, Spółka 3 i Spółka 4 (zwani dalej również łącznie: Zainteresowanymi), zawarły porozumienie dotyczące zasad współpracy podatników zależnych lub współzależnych pośrednio lub bezpośrednio od jednego podmiotu lub grupy podmiotów powiązanych ze sobą w świetle podatku od niektórych instytucji finansowych, w celu określenia zakresu danych i trybu ich wzajemnego przekazywania dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Zainteresowani przyjęli, że wartość podstawy opodatkowania będą obliczać łącznie dla wszystkich Zainteresowanych na podstawie przekazywanych miesięcznych wartości aktywów. Spółką obliczającą podstawę opodatkowania łącznie dla wszystkich Zainteresowanych został wyznaczony Wnioskodawca. Zainteresowani ustalili również, że kwota zmniejszająca podstawę opodatkowania określona w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1410, z późn. zm.), będzie dzielona proporcjonalnie do udziału aktywów danego Zainteresowanego do całości aktywów wszystkich Zainteresowanych. Od 2016 r. do chwili obecnej, Zainteresowani obliczają podatek od niektórych instytucji finansowych, zgodnie z postanowieniami opisanego wyżej porozumienia, to jest poprzez ustalanie łącznej podstawy opodatkowania i proporcjonalny podział pomiędzy Zainteresowanych kwoty wolnej od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00