Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.289.2019.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.289.2019.1.RK
Opodatkowanie podatkiem VAT oraz dokumentowania otrzymanych kwot Świadczeń Gwarancyjnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 7 maja 2019 r. (data wpływu 9 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT oraz dokumentowania otrzymanych kwot Świadczeń Gwarancyjnych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT oraz dokumentowania otrzymanych kwot Świadczeń Gwarancyjnych.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
S. Sp. z o.o.; - Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
M. Sp. z o.o.
przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
S. sp. z o.o. (dalej również: Beneficjent) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w W, składającej się z działki gruntu o numerze 132/6 (dla której prowadzona jest księga wieczysta nr& (dalej: Nieruchomość), na której znajduje się m.in. stanowiący jej własność budynek biurowy (dalej: Budynek).
Budynek, którego właścicielem jest Beneficjent, przeznaczony jest na wynajem w celach komercyjnych.
Wynajem powierzchni w Budynku stanowi obecnie główną działalność gospodarczą Beneficjenta i podstawowe źródło jego dochodów. Wartość udziałów w kapitale zakładowym Beneficjenta (dalej: Udziały) jest zatem uzależniona głównie od tego, w jakim stopniu i jak efektywnie pod względem dochodowości Budynek jest wynajęty na rzecz podmiotów trzecich.
W drugiej połowie 2018 r. zawarto umowę, w ramach której działający pod prawem polskim I. (dalej: Zbywca) zobowiązał się do dokonania sprzedaży Udziałów (dalej: Transakcja) na rzecz niepowiązanego z nim podmiotu trzeciego, działającej pod prawem luksemburskim spółki G. S.A. (dalej: Kupujący). Po zawarciu umowy strony zawierały aneksy zmieniające jej postanowienia. Zgodnie z ustaleniami stron warunkującymi przeprowadzenie Transakcji, Zbywca zobowiązał się, że Zbywca lub podmiot powiązany ze Zbywcą zawrą z Beneficjentem umowę gwarancji czynszowej (dalej: Umowa), której (i) cel, (ii) treść i (iii) dodatkowe warunki zostały przedstawione poniżej. Zbywca, jako fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych podlega m.in. ustawie o funduszach inwestycyjnych, która istotnie ogranicza treść i rodzaje umów, których stroną może być Zbywca, w tym również w zakresie udzielania gwarancji. W związku z tym, Zbywca zaangażował podmiot powiązany -spółkę M. Sp. z o.o. (dalej: Gwarant), któremu powierzył realizację obowiązków gwaranta wobec Beneficjenta na podstawie odrębnej umowy przewidującej odpowiednie wynagrodzenie z tego tytułu. Usługa świadczona przez Gwaranta na rzecz Zbywcy będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Beneficjent i Gwarant nie są podmiotami powiązanymi. Transakcja oraz Umowa zostały zawarte 3 kwietnia 2019 r.