Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.215.2019.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.215.2019.1.MC
Opodatkowanie na terytorium Polski usług świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie opisanej we wniosku umowy agencyjnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2019 r. (data wpływu 16 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium Polski usług świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie opisanej we wniosku umowy agencyjnej w przypadku gdy:
- eksport towarów odbywa się z terytorium Polski jest nieprawidłowe,
- eksport towarów odbywa się z terytorium państwa należącego do UE albo terytorium państwa nienależącego do UE jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania na terytorium Polski usług świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie opisanej we wniosku umowy agencyjnej w przypadku gdy eksport towarów odbywa się z terytorium Polski oraz w przypadku gdy eksport towarów odbywa się z terytorium państwa należącego do UE albo terytorium państwa nienależącego do UE.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Firma Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w nabywaniu oraz zbywaniu produktów na rzecz swoich klientów. W 2019 r. Spółka podpisała umowę z firmą izraelską, która nie ma na terenie Polski ani UE stałego miejsca wykonywania działalności, nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE.
Przedmiotem umowy jest ustalenie zasad stałej współpracy handlowej pomiędzy stronami w zakresie wykonywania czynności składających się na pośredniczenie przez Spółkę w nabywaniu przez firmę izraelską produktów od zbywców (producentów, dystrybutorów, innych pośredników itp.), pozyskanych przez Spółkę a mających siedzibę zarówno w Polsce jak i na terenie innych państw z UE jak i w państwach spoza UE, np. na terenie Ukrainy, Rosji czy Argentyny. Zgodnie z treścią umowy firma izraelska wskazuje produkt (np. z branży spożywczej i/lub mięsnej), którym jest zainteresowana, jego ilość, parametry, oczekiwania cenowe, które mogą być określone również poprzez wskazanie maksymalnej ceny nabycia, termin dostawy, zasady płatności, warunki odnośnie opakowań, a Spółka wyszukuje podmiot, który chciałby taki produkt sprzedać na warunkach oczekiwanych przez podmiot izraelski. Zadaniem Spółki jest więc znalezienie producenta, czy dystrybutora, który zaoferuje produkty odpowiadające kryteriom wskazanym przez podmiot izraelski. Spółka w ramach prowadzonych działań w zależności od ustaleń pomiędzy Spółką a firmą izraelską w ramach konkretnego zamówienia:
-
keyboard_arrow_right