Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.239.2019.1.DM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.239.2019.1.DM
Opodatkowanie transakcji sprzedaży składników majątku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2019 r. (data wpływu 26 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży składników majątku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży składników majątku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zawarła umowę przedwstępną (przyrzeczenia) sprzedaży działającej farmy wiatrowej, w oparciu o którą realizuje działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej, posiadając stosowne koncesje. Przedmiotem transakcji są zarówno składniki majątku trwałego składające się na farmę (elektrownię) wiatrową (gondola, maszt, stopa fundamentowa, transformator, sieć przesyłowa, części zamienne) jak również prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy z właścicielem gruntu, na którym ona funkcjonuje (bez zobowiązań finansowych). Nie są przedmiotem transakcji jakiekolwiek inne zobowiązania/należności związane z funkcjonowaniem farmy, nabywca nie przejmuje także pracowników spółki.
Spółka nie posiada innych składników majątku związanych z działalnością w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej, koszty i przychody związane z tą działalnością prowadzoną aktualnie są w księgach spółki wyodrębniane.
Nabywca elektrowni jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą m.in. także w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej i natychmiast po zawarciu umowy przyrzeczonej i po uzyskaniu koncesji dla nabytej farmy (nie jest możliwe przeniesienie praw z koncesji posiadanej przez Spółkę), kontynuował będzie w oparciu o nabyte składniki majątkowe i niemajątkowe działalność dotychczasową.