Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2019, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.197.2019.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.197.2019.2.MG
brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2019 r. (data wpływu 15 kwietnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. .
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 maja 2019 r. o wskazanie danych Wnioskodawcy, doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie adresu e-PUAP.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).
Gmina zamierza dokonać utylizacji eternitu zawierającego azbest, stanowiącego własność mieszkańców. W tym celu został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznanie dotacji na ten cel. Wykonawcę prac objętych zadaniem wyłoni Gmina. Umowę z wykonawcą podpisze Gmina. Odbiór eternitu nastąpi od mieszkańców, którzy złożyli stosowne wnioski w Gminie o odbiór eternitu ze swoich posesji. Gmina nie będzie zawierać umów z poszczególnymi osobami fizycznymi (mieszkańcami) na wykonanie prac w ramach zadania, a uczestnicy zadania pn. nie będą wnosili na rzecz Gminy żadnych wpłat z tytułu realizacji ww. zadania. Realizacja zadania nie ma charakteru cywilno-prawnego. Wszelkie czynności podejmowane przez gminę są poza sferą ich aktywności cywilno-prawnej. Wykonanie zadania jest uzależnione od otrzymania dofinansowania ze środków WFOŚiGW. Gmina poniesie 100% kosztów tj. 90% dotacji ze środków WFOŚiGW oraz 10% wkładu własnego. Czynność ta nie spowoduje żadnego przychodu dla gminy, w związku z czym nie będzie służyć do wykonania czynności opodatkowanych. Usługa wpisuje się w zadania własne gminy wynikające z ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska organ wykonawczy gminy w celu realizacji polityki ekologicznej państwa sporządza odpowiednio gminne programy ochrony środowiska uwzględniając wymagania, o których mowa w art. 14. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od liczby złożonych wniosków o odbiór azbestu. Rozliczenie otrzymanej dotacji nastąpi po realizacji zadania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right