Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2019, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.54.2019.2.SP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.54.2019.2.SP

możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów wydanych w ramach dywidendy rzeczowej wierzytelności

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), uzupełnione pismem z dnia 14 maja 2019 r. (data nadania 15 maja 2019 r., data wpływu 20 maja 2019 r.) na wezwanie z dnia 10 maja 2019 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.54.2019.1.SP (data nadania 10 maja 2019 r., data doręczenia 13 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów wydanych w ramach dywidendy rzeczowej wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydanych w ramach dywidendy rzeczowej wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na szeroko pojętym rynku mediowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się m.in. planowaniem oraz zakupem kampanii reklamowych w mediach masowych, modelowaniem ekonometrycznym, świadczeniem usług digital TV oraz wszelkiego rodzaju usług marketingowych mających na celu zwiększenie sprzedaży oraz rozpoznawalności w mediach klientów Wnioskodawcy. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi marketingowe mają na celu precyzyjne adresowanie reklamy produktów oraz usług oferowanych przez klientów Wnioskodawcy, a także zwiększenie rozpoznawalności klientów Wnioskodawcy wśród potencjalnych klientów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy również usługi mediowe jako podwykonawca na rzecz innych podmiotów działających w branży marketingowej. W dniu 5 czerwca 2015 r. Wnioskodawca zawarł ramową umowę współpracy z podmiotem działającym w branży marketingowej (dalej Zleceniodawca), na podstawie której zobowiązał się świadczyć usługi na podstawie umowy ramowej na rzecz Zleceniodawcy (dalej Umowa mediowa). Jednym z warunków zawarcia Umowy mediowej było przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy, zwrotnej kaucji, która miała za zadanie zabezpieczyć wszelkie szkody oraz roszczenia wyrządzone Zleceniodawcy, bądź kontrahentom Zleceniodawcy w związku z realizacją Umowy mediowej przez Wnioskodawcę. Zgodnie z postanowieniami Umowy mediowej w przypadku wyrządzenia przez Wnioskodawcę jakichkolwiek szkód w związku z realizacją Umowy mediowej Zleceniodawca uprawniony jest do pobierania należności w celu naprawienia szkody z przekazanej kaucji. Zgodnie z postanowieniami Umowy mediowej po zakończeniu, bądź wypowiedzeniu Umowy mediowej Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu na rzecz Wnioskodawcy pozostałej kaucji. Wnioskodawca wypowiedział Zleceniodawcy Umowę mediową, w związku z czym po upływie okresu wypowiedzenia Umowy mediowej po stronie Wnioskodawcy powstanie względem Zleceniodawcy wierzytelność o zwrot kaucji (dalej Wierzytelność o zwrot kaucji). W 2018 r. Wnioskodawca osiągnął zysk netto. Wnioskodawca planuje przekazać do podziału w ramach dywidendy zysk netto za rok 2018. Z uwagi na okoliczność, iż zysk netto Spółki jest znaczny Wnioskodawca obawia się, iż może nie dysponować wystarczającą kwotą środków pieniężnych do wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców. Z uwagi na powyższe Wnioskodawca rozważa uregulowanie dywidendy poprzez spełnienie świadczenia niepieniężnego (dalej Dywidenda rzeczowa). W majątku Wnioskodawcy na moment wypłaty dywidendy, oprócz Wierzytelności o zwrot kaucji znajdować się mogą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00