Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.170.2019.1.EW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.170.2019.1.EW

Opodatkowanie premii pieniężnych, wypłaconych przez Spółkę (agenta ubezpieczeniowego) w związku z pośrednictwem ubezpieczeniowym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 4 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych wypłacanych Wnioskodawcy przez Spółkę (agenta ubezpieczeniowego) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych wypłacanych Wnioskodawcy przez Spółkę (agenta ubezpieczeniowego).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Firma X. (zwana dalej Spółką), będąca agentem ubezpieczeniowym, w ramach prowadzonej działalności agencyjnej świadczy usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń. W toku swojej działalności oferuje produkty ubezpieczeniowe zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego wykonuje czynności agencyjne, na podstawie zawartej umowy agencyjnej. W zamian za wykonywanie czynności agencyjnych Spółka otrzymuje od zakładu ubezpieczeń prowizję w rozumieniu art. 758 § 1 Kodeksu cywilnego, określoną w umowie agencyjnej (zysk).

Spółka rozważa nawiązanie współpracy z Firmą Y. (zwaną dalej Wnioskodawcą) w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na tym, iż na podstawie umowy o realizacji wspólnego przedsięwzięcia Spółka będzie oferować produkty ubezpieczeniowe klientom Wnioskodawcy. Poszczególni pracownicy lub współpracownicy Wnioskodawcy będą świadczyć usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego jako osoby fizyczne wykonujące czynności agencyjne w imieniu Spółki, na bazie odrębnej umowy zawartej pomiędzy Spółką a takim pracownikiem/współpracownikiem (ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń nakazuje oferowanie ubezpieczeń poprzez osoby fizyczne spełniające określone kryteria wskazane w tej ustawie). Rola Wnioskodawcy sprowadzi się jedynie do umożliwienia Spółce zaoferowania ubezpieczeń swoim klientom oraz umożliwienia Spółce nawiązania współpracy z poszczególnymi pracownikami lub współpracownikami Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie będzie w tym celu świadczyć na rzecz Spółki jakichkolwiek usług. Spółka, jako agent ubezpieczeniowy, będzie świadczyć typowe usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń, z którymi będzie posiadać wiążące umowy agencyjne. Rolą Spółki będzie zatem oferowanie klientom Wnioskodawcy możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia. Spółka będzie wykonywać czynności, które pośrednik ubezpieczeniowy świadczy na rzecz zakładu ubezpieczeń, które to usługi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00