Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.127.2019.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.127.2019.1.JG

opodatkowanie czynności udzielania pożyczek

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 4 kwietnia 2019r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji leków dostępnych bez recepty.
W związku z planowaną inwestycją nabycia nieruchomości położonej w Polsce przez inną spółkę (dalej: Pożyczkobiorca, Spółka powiązana) z grupy kapitałowej do której należy Spółka. Spółka udzieliła finansowania na rzecz Spółki powiązanej w formie pożyczki wewnątrzgrupowej (dalej: Pożyczka).

Udzielenie Pożyczki ma charakter odpłatny i zarobkowy - Spółka będzie otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie w postaci odsetek. Pożyczka została udzielona na warunkach rynkowych. Pożyczka zakłada przy tym okres karencji, czyli okres podczas którego Pożyczkobiorca nie będzie zobowiązany do spłaty kapitału i odsetek. Czas karencji, co do zasady, służy wykorzystaniu Pożyczki na realizację i uruchomienie inwestycji, w oparciu o którą Pożyczkobiorca będzie w stanie realizować spłatę odsetek i kapitału w przyszłości. Do udzielenia pożyczki Spółka wykorzystała wypracowaną nadwyżkę środków pieniężnych. Jednocześnie udzielenie Pożyczki ma charakter poboczny względem podstawowej i główniej działalności Spółki jaką jest zakup produktów leczniczych i ich dystrybucja na polskim rynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00