Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.48.2019.1.MU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.48.2019.1.MU

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczym przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2019 r. (data wpływu 6 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wskazuje, że w dniu 17 grudnia 2015 r. uprawomocnił się wyrok rozwodowy z którego wynika, że miejsce zamieszkania małoletnich dzieci (13 lat) zostaje przy matce. Natomiast kontakty ojca z dziećmi Sąd uregulował w następujący sposób: ojciec zabiera dzieci w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca na weekend, na pierwszy tydzień ferii, dwa ostatnie tygodnie lipca (wakacje). Czas Świąt Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych jest spędzany naprzemiennie według postanowienia Sądu. Sąd nakazał ojcu zabierać dzieci w co drugi wtorek miesiąca, lecz tego nie robi, więc tylko po części wypełnia postanowienia sądowe. Weekendy z dziećmi też dość często odwołuje gdy ma swoje plany. Ojciec dzieci łoży na nie alimenty. Od 2013 r. gdy zamieszkał z nową partnerką i jej dziećmi, nie bierze czynnego udziału w życiu ich dzieci: opieka medyczna (alergolog, pulmonolog). Wnioskodawczym podaje, że to Ona w pełni wykonuje władzę rodzicielską w rozumieniu art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gdy dzieci są chore to Ona musi brać opiekę. Po Jej stronie jest kupno specjalistycznych leków glikortykosteroidów, POChP. Ojciec nie bierze wcale udziału w życiu szkolnym dzieci. Nie interesuje się ani szkołą, zajęciami dodatkowym czy korepetycjami. Nie zna środowiska dzieci (koledzy, koleżanki). Wnioskodawczym nadmienia, że od 2013 r. gdy została sama z dziećmi, gdy chorują musi szukać dla niech opieki. Nie może często brać zwolnień aby nie stracić pracy. Na pomoc ojca dzieci nie może liczyć. Biorąc zwolnienie nie dostaje pełnego wynagrodzenia, co bardzo zmniejsza ich domowy budżet. Za opiekę osób trzecich też ponosi koszty sama. Ojciec dzieci poza przytoczonymi wyżej faktami nie bierze udziału w życiu dzieci. Cała opieka, wychowanie, wykształcenie, decyzyjność, pozostaje na Jej barkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00