Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.42.2019.1.KBR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.42.2019.1.KBR
Opodatkowanie podatkiem VAT rozliczeń dokonywanych w ramach Konsorcjum, sposób dokumentowania oraz prawo do odliczenia podatku VAT przez Uczestnika.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 25 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- sposobu dokumentowania oraz rozliczenia podatku VAT z tytułu dostaw gazu oraz przeniesienia prawa własności Fundamentów na rzecz Zamawiającego jest prawidłowe,
- sposobu dokumentowania należności z tytułu wykonania Fundamentów przez Uczestnika Konsorcjum jest nieprawidłowe,
- sposobu dokumentowania rozliczenia marży na dostawach CNG pomiędzy konsorcjantów jest prawidłowe,
- prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z poniesionych przez Uczestnika wydatków w związku budową Fundamentów i nabyciem Urządzeń jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT rozliczeń dokonywanych w ramach Konsorcjum, sposobu dokumentowania oraz prawa do odliczenia podatku VAT przez Uczestnika.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
P. sp. z o.o. - Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
G. Sp. z o.o.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
P. Sp. z o.o. (dalej jako P. lub Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie obrotu paliwem gazowym i energią elektryczną. Spółka prowadzi także sprzedaż gazu CNG (CNG) do napędu pojazdów samochodowych. Sprzedaż jest realizowana z wykorzystaniem Stacji CNG. P. wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Wnioskodawca i Zainteresowani są podatnikami VAT czynnymi. P. wraz z inną spółką wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej P., ale nie będącej członkiem PGK G. Sp. z o.o. (dalej jako G.) zawarła umowę konsorcjum (Umowa Konsorcjum) w celu wspólnego złożenia oferty i późniejszej realizacji dostaw CNG w ramach umowy (dalej jako Umowa) zawartej z M. Sp. z o.o. (dalej jako M.). Strony Konsorcjum ustaliły, że liderem Konsorcjum odpowiedzialnym za kontakty z Zamawiającym oraz za wystawianie Zamawiającemu faktur w imieniu Konsorcjum będzie P.. Zawiązując Konsorcjum Strony założyły, że wzajemne rozliczenia między konsorcjantami z tytułu realizacji Umowy będą podlegały opodatkowaniu VAT i będą dokumentowane fakturami. Strony Umowy Konsorcjum postanowiły, że każdy z uczestników Konsorcjum jest odpowiedzialny za zrealizowanie zgodnie z Umową przypisanej mu czynności zamówienia. G. odpowiada m.in. za przygotowanie dokumentacji do budowy stacji, zbudowanie elementów trwale związanych z gruntem (Fundamenty), zakup i montaż nowych urządzeń technicznych na Stacji CNG, zapewnienie sprawności technicznej Stacji CNG, w tym poprzez zapewnienie wymaganych przeglądów, napraw i remontów. P. odpowiada m.in. za zabezpieczenie dostaw gazu i jego sprzedaż dla M., jakość gazu, obsługę operacyjną (np. rozliczenia), obsługę handlowo-techniczną (np. komunikacja z klientem). Przedmiotem Umowy jest dostawa CNG przeznaczonego do zasilania pojazdów stanowiących flotę M. oraz wybudowanie i eksploatacja Stacji CNG. Umowa została zawarta na czas oznaczony 10 lat. Stacja CNG zostanie wybudowana na terenie zakładu, w którym M. prowadzi działalność gospodarczą. Na Stację CNG składają się Fundamenty oraz ruchome składniki majątku niezbędne do magazynowania CNG i tankowania pojazdów (Urządzenia).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right