Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.39.2019.1.KS1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.39.2019.1.KS1

ustalenie wartości początkowej lokalu mieszkalnego oraz zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokalu mieszkalnego oraz zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej lokalu mieszkalnego oraz zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 27 kwietnia 2004 roku Wnioskodawca nabył wraz z żoną do majątku wspólnego lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. Lokal był używany przez poprzednika prawnego od 18 stycznia 2000 r., kiedy otrzymał go w drodze darowizny. Lokal znajduje się w budynku wybudowanym w 1937 r. Cena zakupu wyniosła 245 tysięcy złotych.

Stan mieszkania był do kapitalnego remontu. W sierpniu 2006 r. Wnioskodawca wykonał (Wnioskodawca jest architektem) projekt budowlany przebudowy mieszkania. Ze względu na skalę przeróbek, konieczne było wystąpienie o pozwolenie na budowę. Wydano je w dniu 23.08.2006 r. i na jego podstawie została przeprowadzona generalna przebudowa mieszkania.

Opisany lokal nie został nabyty w celu wykorzystywania go w działalności gospodarczej ani w celu wynajmowania. Mieszkanie zostało kupione wyłącznie na prywatny użytek w celu zamieszkania w nim przez rodzinę Wnioskodawcy. W związku z tym Wnioskodawca nie uzyskiwał i nie gromadził dokumentów księgowych (faktur, rachunków), nie była także prowadzona ewidencja wydatków ponoszonych na roboty budowlane i zakup materiałów niezbędnych do remontu lokalu. Obecnie nie ma możliwości uzyskania tych dokumentów z uwagi na znaczny upływ czasu. Wnioskodawca dysponuję natomiast dokumentacją fotograficzną, która określa rodzaj i rozmiar prac remontowo-budowlanych. Wynika z nich, że w lokalu zostało wyburzone wszystko, co nie stanowiło konstrukcji nośnej oraz ścian zewnętrznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00