Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.41.2019.2.MB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.41.2019.2.MB

Brak uznania zbywanych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 29 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lutego 2019 r. (data wpływu 5 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy zbywane składniki majątkowe będą stanowiły przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i w związku z tym do zbycia tych składników znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania wskazane w art. 6 pkt 1 ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy zbywane składniki majątkowe będą stanowiły przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i w związku z tym do zbycia tych składników znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania wskazane w art. 6 pkt 1 ustawy. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 lutego 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 maja 2018 r. Sąd Rejonowy wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych ogłosił upadłość dłużnika (dalej: Upadły) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (), obejmującą likwidację majątku dłużnika. Wyznaczono Zainteresowanego na syndyka (dalej: Wnioskodawca) masy upadłości.

W okresie przed ogłoszeniem upadłości Upadły prowadził działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych, w tym był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od dnia ogłoszenia upadłości jako Syndyk Wnioskodawca nie prowadzi operacyjnej działalności gospodarczej Upadłego, jednakże mając na uwadze sprzedaż majątku Upadłego, który stanowi składniki masy upadłości, Zainteresowany dokonuje rozliczeń podatku od towarów i usług czynności wykonanych po dniu ogłoszenia upadłości - sporządza i przedkłada Naczelnikowi Urzędu Skarbowego bieżące miesięczne deklaracje VAT-7. Podatnik nadal posiada status czynnego podatnika VAT. W trakcie trwania postępowania upadłościowego Wnioskodawca zwolnił wszystkich pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00