Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2019, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC

Czy w związku z Wydzieleniem po stronie Udziałowca nie powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2018 r. (data wpływu 23 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z Wydzieleniem po stronie Udziałowca nie powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z Wydzieleniem po stronie Udziałowca nie powstanie dochód (przychód), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca lub Udziałowiec jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Niemczech a w konsekwencji podlega w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej A. (dalej: Grupa), będącej producentów samochodów. Grupa zatrudnia pracowników. W skład Grupy wchodzi ponad x podmiotów w innych krajach świata. Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem N. (dalej: N. lub Spółka Dzielona) oraz P. (dalej: P. lub Spółka Nabywająca), będących polskimi rezydentami podatkowymi, a w konsekwencji podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Planowane jest dokonanie podziału N. przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577, t.j.; dalej: KSH), w wyniku którego na Spółkę Nabywającą zostanie przeniesiona część majątku Spółki Dzielonej. W związku z tym podziałem ulegnie podwyższeniu kapitał zakładowy Spółki Nabywającej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00