Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.876.2018.2.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.876.2018.2.MC

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT wniesienia aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki jawnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2018 r. (data wpływu 13 grudnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2019 r. (data wpływu 11 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT wniesienia aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT wniesienia aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki jawnej.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lutego 2019 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - czynny podatnik VAT - jest Spółką cywilną (Spółka cywilna). Wspólnikami są dwie osoby fizyczne - A oraz B. W przyszłości wspólnicy Spółki cywilnej w wyniku zawarcia umów darowizny mogą nabyć ogół praw i obowiązków od wspólników Spółki jawnej (Spółka jawna). Umowa darowizny zostanie zawarta pomiędzy A oraz jego ojcem (pierwszym ze wspólników Spółki jawnej), a także pomiędzy B i jego ojcem (drugim ze wspólników Spółki jawnej). Na moment zawarcia umowy darowizny każdemu ze wspólników Spółki jawnej przysługiwać będzie 50% udziału w zyskach i stratach tej Spółki.

Przedmiotem darowizny będzie ogół praw i obowiązków występujących wspólników Spółki jawnej, stanowiącej kompleks praw i obowiązków o charakterze nierozszczepialnym. Ogół praw i obowiązków przeniesiony będzie jako niepodzielna, nierozerwalna całość - niemożliwe jest wydzielenie w ramach praw i obowiązków występującego wspólnika dwóch lub więcej kompleksów praw oraz obowiązków i przeniesienie ich odrębnie na kilka różnych podmiotów. W wyniku zawartych umów darowizny, wspólnicy Spółki cywilnej (A i B) staną się wspólnikami w Spółce jawnej. Każdemu z nich będzie przysługiwało 50% udziału w zyskach i stratach Spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00