Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2019, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.5.2019.1.LG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.5.2019.1.LG

Moment zaliczenia wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 16 październiku 2018 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest ciągnik rolniczy z osprzętem (dalej przedmiot leasingu). W ramach tejże umowy leasingu, Spółka (dalej: Korzystający) zobowiązana jest zapłacić firmie leasingowej (dalej: Finansującemu) wynagrodzenie oraz inne świadczenia pieniężne wynikające z umowy lub z przepisów obowiązującego prawa, a Finansujący zobowiązuje się nabyć przedmiot leasingu od oznaczonego Sprzedawcy i oddać ten przedmiot leasingu Korzystającemu do używania i pobierania przez niego pożytków przez czas oznaczony.

Umowa zawarta jest na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu, a suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. Umowa ta w świetle art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spełnia więc definicję leasingu operacyjnego. Dla celów bilansowych ww. umowa również została zakwalifikowana jako leasing operacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00