Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.51.2019.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.51.2019.1.JG
określenie momentu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez Klienta
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2019 r. (data wpływu 30 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez Klienta jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez Klienta.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jako podmiot działający w branży leasingowej, dostarcza - w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej -usługi leasingu/najmu (w tym określane mianem leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego). Co do zasady, działalność ta generuje po stronie Wnioskodawcy sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług [dalej: VAT] według stawki podstawowej (tj. obecnie 23%). W związku z powyższym, Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
Zawierane przez Spółkę (jako leasingodawcę) umowy leasingu/najmu mają głównie za przedmiot pojazdy samochodowe. Umowy te zawierane są z klientami [dalej: Klienci], którymi są głównie przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Usługi dostarczane przez Spółkę na podstawie umów leasingu/najmu dokumentowane są każdorazowo za pomocą faktur wystawianych na rzecz Klientów. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których - z różnych przyczyn (np. błędy, braki na fakturach pierwotnych) - podstawa opodatkowania oraz VAT należny wykazane na ww. fakturach ulegają obniżeniu. W takich przypadkach Spółka wystawia odpowiednie faktury korygujące, z których wynika obniżenie podstawy opodatkowania oraz VAT należnego w porównaniu do danych wykazanych na fakturze pierwotnej [dalej także jako: faktury korygujące in minus].
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right