Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.22.2019.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.22.2019.1.SJ

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w drodze darowizny

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2019 r. (data wpływu 11 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w drodze darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zgodnie z umową spółki cywilnej z dnia 19 listopada 2012 r., Wnioskodawca wraz z siostrą, prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Częścią majątku firmowego są środki trwałe, wchodzące w skład przedsiębiorstwa jakie Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od rodziców, na mocy umowy z dnia 31 grudnia 2012 r., sporządzonej w formie aktu notarialnego. Aktywa te wchodziły wcześniej w skład prowadzonego przez ojca Wnioskodawcy, na jego nazwisko, przedsiębiorstwa. Powyższa darowizna korzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. W spółce, od dnia 1 stycznia 2013 r., prowadzone są księgi rachunkowe. Środki trwałe zostały objęte ewidencją i umarzane były metodą liniową z wykorzystaniem stawek umorzeniowych pozwalających na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości amortyzacji (z uwzględnieniem oczywiście ograniczeń dotyczących m.in. samochodów osobowych). Spółka nie kontynuowała zasad amortyzacji stosowanych w przedsiębiorstwie ojca, co zgodne było ze stanem prawnym obowiązującym w dacie objęcia tych środków ewidencją, co potwierdził interpretacją indywidualną z dnia 15 października 2012 r., otrzymaną przez Wnioskodawcę, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. W trakcie całego okresu działalności spółki nie zmieniano zasad amortyzacji środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00