Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2019, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.614.2018.1.BM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.614.2018.1.BM
w zakresie ustalenia, czy powstałe różnice kursowe są przychodem/kosztem podatkowym w świetle art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy powstałe różnice kursowe są przychodem/kosztem podatkowym w świetle art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy powstałe różnice kursowe są przychodem/kosztem podatkowym w świetle art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, czynnym podatnikiem VAT oraz płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż samochodów, części i akcesoriów samochodowych oraz świadczenie usług serwisowych. Samochody sprzedawane są odbiorcom krajowym oraz z Unii Europejskiej w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych. Faktury dla odbiorców unijnych wystawiane są w języku polskim. Wartość towaru i kwoty do zapłaty są wyrażone w walucie polskiej z jednoczesnym zamieszczeniem na fakturze informacji o kursie średnim euro NBP (jest to kurs średni NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury) oraz o cenie netto towaru wyrażonej w euro. Faktury te są fisklizowane ze stawką 0% podatku VAT na kasie fiskalnej w złotówkach. Warunki dostaw, wartości towarów, forma płatności, waluta zapłaty są uzgadniane w trakcie rozmów handlowych i negocjowane z odbiorcami w euro. Część kontrahentów wpłaca należności za te faktury w euro bezpośrednio na konto walutowe Spółki wskazane na fakturze (zgodnie z wartością w euro zapisaną na fakturze). Część ww. faktur dla odbiorców unijnych jest przekazywana do banku do płatności w ramach umowy faktoringu eksportowego niepełnego. Wówczas kwota należności z faktury wyrażona w euro jest przekazywana na wskazane subkonto walutowe do faktora, który z kolei przekazuje wpłatę na podstawowe konto walutowe Spółki po potrąceniu stosownej prowizji. Umowa faktoringu przewiduje wpłaty od faktora w wysokości 90% należności i następnie 10% należności z faktur objętych faktoringiem. Spółka traktuje ww. sprzedaż do kontrahentów unijnych jako przychód w walucie obcej, i zapłaty za faktury potwierdzające ten przychód również następują w walucie obcej. W związku z tym, że pomiędzy dniem uzyskania przychodu, a dniem faktycznej zapłaty za towar zarówno przez odbiorcę, jak również przez faktora, występuje różny kurs euro, Spółka rozpoznaje na tych transakcjach różnice kursowe (dodatnie lub ujemne).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right