Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2019, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.376.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.376.2018.1.MK
czy zapłaconą przez Spółkę karę można uznać za koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych i czy otrzymany od kontrahenta ewentualny zwrot kary będzie stanowić dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 listopada 2018 r. (data wpływu 19 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy zapłaconą przez Spółkę karę można uznać za koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe,
- czy otrzymany od kontrahenta ewentualny zwrot kary będzie stanowić dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2018 r wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy zapłaconą przez Spółkę karę można uznać za koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych i czy otrzymany od kontrahenta ewentualny zwrot kary będzie stanowić dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Stan faktyczny.
Spółka z o.o. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca), zajmująca się projektowaniem, produkcją i obsługą samochodów rajdowych, zapłaciła regulaminową karę nałożoną przez X. Kara wynika z niezgodnej z regulaminem długości jednej z części samochodów biorących udział w juniorskich Mistrzostwach. Niezgodność została stwierdzona przez komisarzy technicznych X. Wadliwa część została dostarczona przez kontrahenta Spółki na skutek pomyłki i w tym momencie trwają negocjacje dotyczące odpowiedzialności finansowej dostawcy. Spółka otrzymała fakturę (invoice) od X z tytułu przedmiotowej kary. Kara została zapłacona przelewem bankowym. Niezapłacenie tej kary spowodowałoby uniemożliwienie startów samochodów Spółki w rajdach rozgrywanych pod znakiem Y, a w rezultacie realny brak możliwości prowadzenia jednej z podstawowych działalności Spółki.