Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.575.2018.1.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.575.2018.1.GG
obowiązki płatnika podatku dochodowego do osób fizycznych w związku z uczestnictwem pracownika w Programie Motywacyjnym
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 31 października 2018 r. (data wpływu 8 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej obowiązków płatnika podatku dochodowego do osób fizycznych w związku z uczestnictwem pracownika w Programie Motywacyjnym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z uczestnictwem pracownika w Programie Motywacyjnym.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: ... Spółka z o.o. NIP
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana PESEL
przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
. z siedzibą w (dalej: J) prowadzi globalny program motywacyjny pod nazwą . (dalej: Plan, Program Motywacyjny) oparty na akcjach spółki J... Program Motywacyjny kierowany jest do wybranych grup pracowników należących do Grupy , w tym do pracowników polskiej spółki Sp. z o.o. (dalej: Spółka, J. , Wnioskodawca Zainteresowany będący stroną postępowania). W związku z powyższym, uczestnikami Programu Motywacyjnego mogą być wybrani pracownicy Spółki (dalej: Pracownicy J. Uczestnicy). Na podstawie Planu uczestnicy Planu otrzymują w tzw. grant date warunkowe prawo do nieodpłatnego otrzymania akcji J.. (dalej: RSU). Po upływie trzyletniego okresu wyczekiwania w tzw. vesting date uczestnik planu otrzyma akcje J o ile będzie na ten dzień kontynuował zatrudnienie w podmiocie z Grupy (w tym w Spółce, Zainteresowanym). Uczestnik Planu nie może sprzedać, zastawiać, przekazywać, cedować lub w inny sposób zbyć RSU. Ponadto, w okresie wyczekiwania, uczestnik Planu nie ma prawa głosu ani, co do zasady, prawa do otrzymywania dywidend i innych wypłat należnych mu z tytułu posiadania RSU. Po upływie okresu wyczekiwania uczestnik Programu Motywacyjnego może swobodnie dysponować akcjami, w tym sprzedać je. Przyznanie akcji J jest wyłącznym uprawnieniem J, a ich przyznanie nie powoduje u uczestnika Programu Motywacyjnego powstania roszczenia o ponowne przyznanie w przyszłości. Plan jest administrowany przez radę dyrektorów J (dalej: Rada), która ma prawo decydowania czy dany pracownik jest uprawniony do uczestnictwa w Planie oraz ile RSU i akcji J może on otrzymać. W Radzie nie ma reprezentantów Zainteresowanego. W związku z tym wybór pracowników uczestniczących w Planie oraz liczba przyznanych im udziałów znajduje się poza kontrolą Zainteresowanego. Prawo do otrzymania akcji J przez pracowników Zainteresowanego nie wynika z umowy o pracę z Zainteresowanym, ani też z podpisanych przezeń innych dokumentów (np. regulaminu wynagrodzeń) wiążących ich z Zainteresowanym. W związku z powyższym, uczestnik Programu Motywacyjnego będący pracownikiem Zainteresowanego nie ma żadnych roszczeń do Spółki z tytułu uczestnictwa w Programie Motywacyjnym.