Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.368.2018.2.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.368.2018.2.MM
Koszty uzyskania przychodów remont.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2018 r. (data wpływu 22 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe..
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 24 października 2018 r. (data wpływu 30 października 2018 r.) oraz 20 grudnia 2018 r. (data wpływu 28 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w kwietniu 2018 r. zakupił nieruchomość zabudowaną budynkiem stanowiącym zabytek i wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i zakup dokonany został w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Mając na względzie konieczność przywrócenia budynkowi posadowionemu na ww. nieruchomości, który przez wiele lat nie był w żaden sposób remontowany swojej funkcji użytkowej i technicznej poprzedni właściciel nieruchomości pozyskał warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na budynek handlowo-usługowo-biurowy oraz jego nadbudowie i rozbudowie o klatkę schodową, ogród zimowy i piwnice z ich przeznaczeniem pod funkcje usługowe. Na bazie wydanego pozwolenia na budowę rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające substancję budynku, a w tym też częściowo rozpoczęto prace związane z wymianą zadaszenia, które z uwagi na stan techniczny wymagały pilnej interwencji. Następnie poprzedni właściciel ze względu na sytuację osobistą wstrzymał dalsze prace budowlane. Wówczas rozpoczęły się negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy. Ze względu na skomplikowaną sytuację prawną (w tym ustanowienie na nieruchomości hipoteki przymusowej) proces negocjacji i sprzedaży zajął ponad rok. Ten czas oczekiwania zaś doprowadził do jeszcze większego zużycia budynku, a zwłaszcza w zakresie konstrukcji, elewacji. Nowy właściciel po zakupie nieruchomości przyjął go do użytkowania. Jednakże wymaga on przywrócenia swojej świetności. Wnioskodawca zamierza w nim prowadzić działalność usługową restaurację oraz lokale użytkowe. W tym celu doszło do przeniesienia pozwolenia na budowę uzyskanego pierwotnie przez byłego właściciela. Wszystkie prace prowadzone będą zgodnie z wytycznymi Konserwatora Zabytków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right