Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2018, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.595.2018.1.JG1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.595.2018.1.JG1

Skutki podatkowe możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2018 r. (data wpływu 26 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej spłaty kredytu zaciągniętego na lokal mieszkalny, środkami pochodzącymi ze sprzedaży tego lokalu,
  • prawidłowe - w części dotyczącej wydatkowania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na zakup nowego mieszkania.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 września 2016 r. Wnioskodawca zawarł dwie umowy, każdą w formie aktu notarialnego, przy czym obie były w tym samym dokumencie. Umowy zostały zawarte z deweloperem i były to: umowa deweloperska oraz przedwstępna umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca nabywał bowiem - dla własnych celów mieszkaniowych - lokal mieszkalny oraz garaż. Formalnie były to odrębne umowy (umowa deweloperska obejmowała lokal mieszkalny, zaś umowa przedwstępna obejmowała garaż, a konkretniej - udział we współwłasności garażu; w praktyce jest to jedno miejsce parkingowe w wielostanowiskowej hali).

Na podstawie wspominanej umowy deweloperskiej, deweloper zobowiązał się m. in. do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy (jako nabywcy) odrębnej własności lokalu mieszkalnego o powierzchni ok. 53m2. W umowie tej postanowiono, że umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży zostanie zawarta do dnia 30 grudnia 2018 r., po zapłacie przez Wnioskodawcę (jako nabywcy) całej ceny, należnych odsetek, kosztów zamówionych zmian lokatorskich lub programów wykończeniowych oraz po odbiorze lokalu przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00