Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.581.2018.1.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.581.2018.1.JKU
Podatek od towarów i usług w zakresie uznanie, że realizacja Zadania nie stanowi odpłatnego świadczenia Gminy na rzecz właścicieli nieruchomości, podlegającego opodatkowaniu VAT; uznania, że dotacja z WFOŚiGW nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT oraz w zakresie braku prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymywanych od Wykonawcy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2018 r. (data wpływu 24 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania, że realizacja Zadania nie stanowi odpłatnego świadczenia Gminy na rzecz właścicieli nieruchomości, podlegającego opodatkowaniu VAT;
- uznania, że dotacja z WFOŚiGW nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT;
- braku prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymywanych od Wykonawcy
jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania, że realizacja Zadania nie stanowi odpłatnego świadczenia Gminy na rzecz właścicieli nieruchomości, podlegającego opodatkowaniu VAT;
- uznania, że dotacja z WFOŚiGW nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT;
- braku prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymywanych od Wykonawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina (dalej: Gmina, Wnioskodawca lub Zainteresowany) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT lub podatek) jako podatnik czynny.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: ustawa o samorządzie gminnym), zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, które obejmują m.in. sprawy ochrony środowiska i przyrody oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.