Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.781.2018.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.781.2018.1.AJ
Sposób dokumentowania wykonywanych świadczeń
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2018 r. (data wpływu 25 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 20 listopada 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania wykonywanych świadczeń jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania wykonywanych świadczeń.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca Szpital , mający status SPZOZ-u, świadczy usługi zdrowotne dla pacjentów ubezpieczonych finansowanych przez NFZ oraz dla pacjentów nieubezbieczonych, za które pobiera opłatę zgodnie z cennikiem usług.
Wpłaty są rejestrowane w kasie fiskalnej i wystawiany jest paragon fiskalny, na którym to zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 jest wykazana szczegółowa nazwa usługi i przypisany do niej jest kod np.: glukoza, białko całkowite, OB, cholesterol, tomograf komputerowy jamy brzusznej, RTG płuc, badanie USG.
Szpital do paragonów fiskalnych na życzenie pacjenta wystawia fakturę, jak również wystawia fakturę w przypadku nieopłacenia przez pacjenta w dniu wykonania usługi, którą przesyła na jego adres, a kopia faktury znajduje się w dziale księgowości Szpitala.
Wykazanie tak szczegółowej usługi wiąże się z ujawnieniem pracownikom działu księgowości Szpitala i organom kontroli danych pacjenta chronionych przez prawo biorąc pod uwagę art. 24 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej w celu ochrony zdrowia są uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny i inne osoby wykonujące czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) dalej RODO. Punkt 45 preambuły tego dokumentu stanowi, iż jeżeli przetwarzanie odbywa się w celu wypełnienia obowiązku prawnego, któremu podlega administrator, lub jeżeli jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej, podstawą przetwarzania powinno stanowić prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right