Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2018, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.443.2018.2.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.443.2018.2.AG

Brak możliwości odliczenia podatku w związku z realizacją inwestycji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2018 r. (data wpływu 12 września 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2018 r. (data wpływu 16 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją inwestycji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją inwestycji. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 października 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). W 2018 r. Gmina zrealizuje inwestycję pn. A (dalej: inwestycja). W celu pozyskania Funduszy na realizację inwestycji Gmina wystąpiła z wnioskiem o przyznanie pomocy w Ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego programem rozwoju obszarów miejskich na lata 2014-2020. W dniu 3 listopada 2017 r. zawarta została umowa o przyznaniu pomocy pomiędzy województwem reprezentowanym przez zarząd województwa, w imieniu, którego działa: wicemarszałek województwa, a Gminą reprezentowaną przez wójta Gminy. W ramach realizacji inwestycji zostanie osiągnięty następujący cel: termomodernizacja elewacji i dachu, roboty adaptacyjne budowlano-instalacyjne oraz zakup okapu kuchennego. Inwestycja realizowana jest na nieruchomości należącej do Gminy natomiast nieruchomość jest od 1 lutego 2016 r. w bezpłatnym użytkowaniu i administrowaniu Gminnego Ośrodka Kultury. Przedmiotem działalności Gminnego Ośrodka Kultury jest organizacja działalności kulturalnej w warunkach samorządności lokalnej i gospodarki rynkowej z zachowaniem tradycji i dziedzictwa kulturowego. Gminny Ośrodek Kultury nie jest czynnym podatnikiem VAT korzysta ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niskie obroty art. 113 VAT. W wyniku realizacji inwestycji nastąpi poprawa poziomu infrastruktury służącej rozwojowi społeczno-kulturalnemu oraz integracji społeczności poprzez stworzenie warunków lokalowych sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych. Świetlica jest ogólnodostępna. Wydatki Gminy związane z realizacją inwestycji będą dokumentowane przez kontrahentów fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT naliczonego. Towary i usługi nabywane w ramach inwestycji nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak również efekty realizowanej operacji nie będą w żadnym czasie i zakresie służyły czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 2 ustawy o samorządzie gminnym, Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. A zgodnie z art. 6 ust. 1 tejże ustawy: do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Określone w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy zadania własne obejmują zadania w zakresie kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków, opieki zabytkami, pkt 15 utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00