Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.451.2018.2.WB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.451.2018.2.WB

Stwierdzenie, czy wycofanie ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce z majątku Przedsiębiorstwa i przeniesienie go do majątku prywatnego będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2018 r. (data wpływu 24 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 28 sierpnia 2018 r. (data wpływu 4 września 2018 r.) oraz z dnia 11 października 2018 r. (data wpływu 11 października 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy wycofanie ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce z majątku Przedsiębiorstwa i przeniesienie go do majątku prywatnego będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy wycofanie ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce z majątku Przedsiębiorstwa i przeniesienie go do majątku prywatnego będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 sierpnia 2018 r. o pełnomocnictwo szczególne PPS-1 oraz pismem z dnia 11 października 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa tłuszczowego. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, który tworzy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (dalej: Przedsiębiorstwo). W przeszłości Wnioskodawca wniósł do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa) wkład niepieniężny w postaci zespołu składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa, wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki Komandytowej stanowi ekwiwalent za wkład pochodzący z majątku Przedsiębiorstwa, w związku z czym został wykazany w księgach Przedsiębiorstwa. Ogół praw i obowiązków wspólnika w Spółce Komandytowej nie jest i nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej wykonywanej w ramach Przedsiębiorstwa. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest bowiem przetwórstwo tłuszczowe, natomiast Wnioskodawca nie prowadzi i nie będzie prowadził działalności w zakresie obrotu akcjami, udziałami czy też prawami udziałowymi w spółkach osobowych, w szczególności nie jest obecnie planowane zbycie ogółu praw i obowiązków w Spółce Komandytowej. Wnioskodawca jest zaangażowany w prowadzenie spraw Spółki Komandytowej, jako członek zarządu jej komplementariusza, jednak z wykonywaniem tych zadań nie jest związane dokonywanie jakichkolwiek czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Zaangażowanie Wnioskodawcy stanowi wyłącznie wykonywanie funkcji właścicielskich, bowiem Wnioskodawca nie angażuje się w zarządzanie Spółką Komandytową jako podatnik VAT, w szczególności Wnioskodawca nie świadczy na rzecz Spółki Komandytowej usług księgowych, administracyjnych, czy innych usług wsparcia. Wnioskodawca planuje wycofanie z majątku Przedsiębiorstwa ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki Komandytowej i jego przeniesienie do majątku prywatnego Wnioskodawcy, w wyniku czego ogół praw i obowiązków zostanie wyłączony z ksiąg Przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00