Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.377.2018.1.AN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.377.2018.1.AN

Skutki podatkowe zawarcia umowy powiernictwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2018 r. (data wpływu 26 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów powiernictwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów powiernictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (polski rezydent podatkowy), działając jako powierzający, zamierza zawrzeć umowę (dalej: Umowa powiernictwa) ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Powiernik). Wnioskodawca (dalej: Powierzający), w związku z Umową powiernictwa przeniesie na rzecz Powiernika środki pieniężne (dalej: Majątek). Spółka na podstawie Umowy powiernictwa obowiązana będzie do zarządu Majątkiem, w szczególności poprzez wniesienie Majątku do spółki komandytowej (dalej: Sp.k.).

Powiernik wniesie otrzymany Majątek do spółki komandytowej, która prowadzi działalność gospodarczą na terytorium RP i obejmie w niej ogół praw obowiązków (dalej: OPIO) jako komandytariusz.

Objęcia OPIO Powiernik dokona we własnym imieniu, ale na rzecz Powierzającego.

Z tytułu wykonywania Umowy powiernictwa, Powiernikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Umowa powiernictwa będzie określać w jakiej proporcji przysługuje udział w prawie do zysku Powierzającemu z tytuły objęcia OPIO w Sp.k. przez Powiernika.

Na podstawie Umowy powiernictwa Powiernik nie będzie upoważniony do odbierania oświadczeń woli lub wiedzy z bezpośrednim skutkiem dla Powierzającego. Ponadto Powiernik będzie obowiązany, na żądanie Powierzającego, pobierać ze Sp.k. korzyści wynikające z objęcia w niej OPIO, w tym udziału w zysku przypadającego na Komandytariusza lub zaliczki na poczet udziału w zysku przypadającego na Komandytariusza, oraz nieodpłatnie wydawać Powierzającemu wszelkie takie korzyści, w miejscu i w sposób określony przez Powierzającego, z uwzględnieniem obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00