Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.322.2018.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.322.2018.1.AS
data powstania przychodu Spółki z tytułu prowizji w związku z zawartymi umowami o reasekurację bierną umów (polis) reasekurowanych w trakcie ochrony ubezpieczeniowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2018 r. (data wpływu 19 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu Spółki z tytułu prowizji w związku z zawartymi umowami o reasekurację bierną umów (polis) reasekurowanych w trakcie ochrony ubezpieczeniowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu Spółki z tytułu prowizji w związku z zawartymi umowami o reasekurację bierną umów (polis) reasekurowanych w trakcie ochrony ubezpieczeniowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka S.A. (dalej jako Spółka) działa na polskim rynku nieprzerywanie od 1993r. Spółka w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w Dziale II - Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawiera umowy reasekuracji biernej, w których występuje w roli reasekurowanego, czyli oddającego ryzyko zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego do innego zakładu ubezpieczeń (reasekuratora).
Niniejszy stan faktyczny dotyczy umów (polis) reasekurowanych w trakcie ochrony ubezpieczeniowej (równolegle Spółka składa wniosek dotyczący umów reasekurowanych od początku ochrony ubezpieczeniowej). Innymi słowy wniosek dotyczy polis, które są reasekurowane nie od początku zawarcia polis, ale w trakcie ich obowiązywania, tzw. porfolio entry. W tym przypadku dochodzi do sytuacji sprzedaży rezerwy składki. W tym przypadku prowizja jest naliczana od rezerwy składki i także rozliczana jest w czasie poprzez przychody przyszłych okresów. Rozliczenie prowizji także następuje w określonych umownie okresach ustalonych umową (głownie miesięcznych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right