Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2018, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.369.2018.1.JKT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.369.2018.1.JKT
Czy koszty nabycia usług wymienionych w kategorii - usługi pośrednictwa, będą podlegały dyspozycji art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, w związku z czym będą one podlegały ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, na mocy art. 15e ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 lipca 2018 r. (data wpływu 25 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy koszty nabycia usług wymienionych w kategorii - usługi pośrednictwa, będą podlegały dyspozycji art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, w związku z czym będą one podlegały ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, na mocy art. 15e ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2018 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy koszty nabycia usług wymienionych w kategorii - usługi pośrednictwa, będą podlegały dyspozycji art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, w związku z czym będą one podlegały ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, na mocy art. 15e ustawy o CIT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest spółką kapitałową, podatnikiem podatku CIT, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Spółka Ltd. (dalej: Spółka Brytyjska) - spółka zagraniczna prawa brytyjskiego jest podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT. Wnioskodawca jest 100% udziałowcem Spółki Brytyjskiej. Spółka Brytyjska świadczy odpłatnie na rzecz Spółki usługi wsparcia sprzedaży. W trzecim kwartale 2018 r. Spółka zamierza zawrzeć ze Spółką Brytyjską nową umowę dotyczącą współpracy w zakresie świadczenia usług wsparcia sprzedaży na rzecz Spółki polskiej (dalej: Umowa lub Umowa o wsparciu sprzedaży). Ponadto, Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę identyczną do projektowanej Umowy o wsparcie sprzedaży ze spółką prawa niemiecką, która ma zostać zarejestrowana zgodnie z prawem niemieckim w trzecim lub czwartym kwartale 2018 r. (dalej: Spółka Niemiecka). Spółka Niemiecka również będzie podmiotem powiązanym ze Spółką. Realizowany model biznesowy na dzień złożenia wniosku zakłada, że Wnioskodawca będzie posiadać w niej (Spółce Niemieckiej) 100% udziałów. W trakcie projektowania przyszłej Umowy o wsparciu sprzedaży ze Spółką Brytyjską, regulującej szczegółowy zakres wykonywanych usług, warunki ich świadczenia oraz zasady rozliczeń stron, a także w ramach planowanego zawarcia takiej samej umowy ze Spółką Niemiecką (kiedy dojdzie już do jej inkorporacji), Spółka, zważywszy na wprowadzenie przez polskiego Ustawodawcę do przepisów prawa podatkowego zawartych w ustawie o CIT art. 15e, poprzez Ustawę Zmieniającą, powzięła wątpliwość związaną z tym przepisem. Z racji, że Spółka Brytyjska jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą (podobnie Spółka Niemiecka będzie podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą) oraz zgodnie z projektowaną umową będzie świadczyła odpłatnie usługi wsparcia sprzedaży na rzecz Spółki, zaś koszty tych usług będą stanowić dla Spółki polskiej koszty uzyskania przychodów, powstaje wątpliwość po stronie Spółki związana z ograniczeniem kosztów uzyskania przychodów w związku z powyżej przywołanym przepisem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right