Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM
Koszty finansowania dłużnego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2018 r. (data wpływu 19 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów finansowania dłużnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów finansowania dłużnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT) działającym w branży chemicznej. Spółka jest rezydentem podatkowym w Polsce.
Rok podatkowy Spółki jest równy rokowi kalendarzowemu.
W związku z prowadzoną działalnością, Spółka nabywa lub wytwarza we własnym zakresie środki trwałe oraz nabywa wartości niematerialne i prawne, które będą podlegały amortyzacji podatkowej.
Zakup lub wytworzenie środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych może się odbywać ze środków własnych Spółki albo z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. W szczególności Spółka może wykorzystywać środki finansowe pozyskane na podstawie umowy kredytu bankowego lub na podstawie umów pożyczek zawartych z innymi podmiotami (w tym z podmiotami z Grupy). Do tej pory, Spółka nie zaciągała zobowiązań w celu sfinansowania wskazanych aktywów wykorzystywanych w działalności. Nie można jednak wykluczyć takiej sytuacji w przyszłości.
W związku z faktem korzystania z finansowania zewnętrznego, Spółka może ponosić koszty pozyskania tego finansowania oraz koszty związane z korzystaniem z tych środków finansowych. Przedmiotowe wydatki mogą być poniesione lub naliczone do dnia oddania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. W konsekwencji, zgodnie z przepisami ustawy o CIT, Spółka będzie zaliczała do wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także koszty/wydatki, które spełniają definicję kosztów finansowania dłużnego wskazaną w art. 15c ust. 12 ustawy o CIT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right