Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.492.2018.1.KM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.492.2018.1.KM
Brak wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług czynności wykonywanych przez GOPS, związanych ze świadczeniem usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2018 r. (data wpływu 11 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy czynności wykonywanych przez GOPS, związanych ze świadczeniem usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy czynności wykonywanych przez GOPS, związanych ze świadczeniem usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina dokonuje wspólnego rozliczenia podatku VAT ze swoimi jednostkami budżetowymi, które przedkładają cząstkowe deklaracje VAT-7.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (zwany dalej: GOPS ) jest samorządową jednostką budżetową Gminy. Stosownie do treści art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Obowiązek organizowania i świadczenia usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, spełniany jest przez Gminę, jako jej zadanie własne (art. 17 pkt 11 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r.). Organizowanie i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, realizowane jest zaś przez Gminę jako zadania zlecone (art. 18 pkt 3 i 5 ww. ustawy o pomocy społecznej). Pomoc w formie usługi opiekuńczej, o której mowa w art. 50 i 51 ww. ustawy o pomocy społecznej, przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub z innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona (art. 50 ust. 1 ww. ustawy o pomocy społecznej). Podstawą do przyznania ww. świadczeń z zakresu pomocy społecznej w zakresie usług własnych i zleconych jest decyzja administracyjna. Ustalana za nie w decyzji odpłatność wnoszona jest bezpośrednio na rachunek bankowy GOPS-u. Także w przypadku, gdy odpłatność za świadczone usługi zostanie ustalona w ten sposób, że jej część pokryje sama osoba skierowana do placówki, a część Gmina, osoba ta dokonuje płatności swojej części na rachunek bankowy. Odpłatnością za pobyt w placówce może być obciążona również osoba spokrewniona z osobą objętą usługami opiekuńczymi. Wówczas zostaje z nią zawarta umowa o współfinansowaniu odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej. Także wtedy ta część należności wnoszona jest na rachunek bankowy GOPS. Wysokość opłat pobieranych przez GOPS od zainteresowanych, z tytułu realizacji powyższych zadań, nie jest uzależniona od standardu usług, lecz od sytuacji materialnej/faktycznej klienta GOPS. Możliwa jest sytuacja, gdy są świadczone usługi opiekuńcze na rzecz wspomnianego klienta GOPS, lecz ze względu na jego sytuację finansową nie są z tego tytułu pobierane opłaty. Wszystkie opłaty wnoszone są na rachunek bankowy jednostki - GOPS.