Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.371.2018.1.ISK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.371.2018.1.ISK
Dokumentowanie wydania towarów w związku z realizacją usług marketingowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2018 r. (data wpływu 12 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wydania towarów w związku z realizacją usług marketingowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wydania towarów w związku z realizacją usług marketingowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy, na rzecz Kontrahenta, odpłatne usługi o charakterze niematerialnym polegające m.in. na reklamowaniu, promowaniu farmaceutyków w środowisku medycznym, informowaniu o właściwościach farmaceutyków i ich promowaniu na kongresach lekarzy, prowadzeniu kampanii informacyjnych, reprezentowaniu klientów w kontaktach z hurtowniami, przeprowadzaniu badań dotyczących działań farmaceutyków, wykonywaniu czynności związanych z rejestracją farmaceutyków itp. Zaznaczyć należy, że przedmiotem działalności Spółki nie jest handel towarami lecz jedynie świadczenie usług. W ramach świadczenia kompleksowych usług marketingowych (dalej również reklamowych) Spółka przeprowadza m.in. akcje marketingowe, polegające m.in. na zakupie we własnym imieniu i na własną rzecz i następnie wydawaniu klientom, potencjalnym klientom Kontrahenta obsługiwanego przez Spółkę, dla którego świadczy kompleksowe usługi, a także osobom uprawnionym do wystawiania recept i farmaceutom, upominków i prezentów o różnej wartości (w tym towary niebędące prezentami małej wartości ani próbkami). Tak więc, na potrzeby świadczonych usług Spółka nabywa towary, które są następnie rozdawane w ramach wykonywania świadczeń marketingowych. Towary nie są ani sprzedawane ani wydawane Kontrahentowi, dla którego wykonywane są usługi marketingowe, a jedynie przekazywane są podmiotom trzecim, na potrzeby świadczonej dla Kontrahenta usługi marketingowej. Zgodnie z wykładnią potwierdzoną przez NSA w wyroku z dnia 28 czerwca 2018 r. I FSK 1398/16 (podobnie w wyroku TSUE z 7 października 2010 r. C-53/09 w sprawie Baxi Group), przekazanie towarów w związku ze świadczoną usługą marketingową, które wydawane są nieodpłatnie osobom, do których adresowane są działania reklamowe, a za które to towary płaci Kontrahent będący nabywcą usługi stanowi odpłatną dostawę, odrębną od samej usługi. W przypadku gdy towary są wydawane na terytorium kraju, dostawa taka podlega opodatkowaniu polskim VAT. Ze względu na to, że Kontrahent Spółki, dla którego świadczona jest usługa, a który płaci za takie towary, nie nabywa prawa do dysponowania nim jak właściciel, nie przysługuje mu prawo do rozliczenia naliczonego VAT zawartego w ich cenie (jednocześnie będącego VAT należnym Spółki). Zaznaczyć należy, że niezależnie od opodatkowania w kraju dostawy towarów, o których mowa powyżej, usługi reklamowe, z którymi są powiązane, wykonywane na zlecenie podmiotu mającego siedzibę działalności gospodarczej za granicą i niemającego w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, nie podlegają opodatkowaniu polskim VAT (usługi są opodatkowane w państwie siedziby nabywcy).