Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2018, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.274.2018.1.PH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.274.2018.1.PH

na gruncie przepisów art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy o CIT, informacja z sądu chorwackiego o zakończeniu działalności kontrahenta Wnioskodawcy stanowi wystarczającą przesłankę do uznania nieściągalności tej wierzytelności za uprawdopodobnioną.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 lipca 2018 r. (data wpływu do organu 5 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość należności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2018 r. do Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość należności.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Pozwem z sierpnia 2015 r. Wnioskodawca wniósł o wydanie europejskiego nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi z Chorwacji (dalej kontrahent lub pozwany). Dochodzona wierzytelność (należność główna) udokumentowana jest fakturą VAT z października 2014 r., która została przez Wnioskodawcę zaliczona do przychodów należnych w 2014 r.

Europejski Nakaz Zapłaty został wydany we wrześniu 2015 r. (doręczono w październiku 2015 r.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego wydany nakaz zapłaty doręcza się pozwanemu i jeżeli ten w wymaganym terminie nie złoży sprzeciwu nakaz uprawomocni się i takiemu nakazowi może zostać nadana klauzula wykonalności, która uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Europejski Nakaz Zapłaty doręcza się za pośrednictwem sądu właściwego dla pozwanego. Z przyczyn całkowicie niezależnych od Wnioskodawcy doręczenie nakazu przez polski sąd zajęło ponad dwa lata. Pismem z września 2017 r. chorwacki sąd powiadomił o zwrocie nakazu (który nie został doręczony pozwanemu) z uwagi na fakt, że firma kontrahenta została wykreślona z rejestru (wskazano wprost nie istnieje). Skoro dłużnik nie istnieje postępowanie w sprawie wydania europejskiego nakazu zapłaty zostało umorzone przez polski sąd postanowieniem z lutego 2018 r. Postanowienie jest prawomocne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00