Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.330.2018.1.ISK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.330.2018.1.ISK

Brak obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2018 r. (data wpływu 26 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową elektrycznych artykułów użytku domowego. Głównym asortymentem są Multicookery i akcesoria do nich (nabywane w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zakupu na terenie Polski oraz w ramach importu towarów). Sprzedaż odbywa się na rzecz osób fizycznych (sprzedaż detaliczna - wysyłkowa) jak i podmiotów gospodarczych (sprzedaż hurtowa). Sprzedaż na rzecz osób fizycznych (sprzedaż wysyłkowa) jest rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej, dodatkowo jest wystawiana faktura, której oryginał wraz z towarem trafia do klienta. Kopia faktury wraz z paragonem zostaje w dokumentacji Spółki.

W najbliższej przyszłości Spółka zamierza rozpocząć sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych zamieszkałych na terytorium państw członkowskich innych niż Polska. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju będzie uznawana za dostawę towarów na terytorium kraju (opodatkowana stawką 23% oraz wykazaną w deklaracji VAT-7) do wysokości limitów wyrażonych w złotych ustalonych przez państwa członkowskie dla wysyłanych lub transportowanych towarów (art. 23 ustawy o podatku od towarów i usług). Sprzedaż towarów odbywać się będzie za pomocą własnej strony internetowej jak również serwisów sprzedażowych tak jak Amazon czy eBay. Płatność za sprzedane towary będą następowały przed wysyłką towaru za pomocą systemów płatniczych typu PayPal czy Dotpay, które to pośredniczą w transferze środków między stronami transakcji. Z ewidencji nie zawsze można jednoznacznie określić jakiej transakcji dotyczyła dana wpłata (tzn. inna osoba dokonuje wpłaty środków, a innej osoby dane są na dokumencie). Obowiązek podatkowy będzie rozpoznawany w momencie wpłaty środków pieniężnych na konto on-line systemu płatniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00