Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.223.2018.1.BKD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.223.2018.1.BKD
w zakresie sposobu ustalenia kosztu zakupu leków/wyrobów medycznych nabytych za przysłowiową złotówkę
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2018 r. (data wpływu 11 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztu zakupu leków/wyrobów medycznych nabytych za przysłowiową złotówkę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztu zakupu leków/wyrobów medycznych nabytych za przysłowiową złotówkę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również: X lub Szpital) jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Działa w oparciu o ustawę o działalności leczniczej i korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie ze statutem prowadzi m.in., działalność polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Działalność X jest w znacznej części finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie zawartych umów. Wartość zakupionych refundowanych: leków, wyrobów medycznych, odczynników i materiałów medycznych Szpital rozliczy w ramach podpisanej umowy z NFZ. Refundacja poniesionych kosztów przez X na ich zakup nastąpi poprzez wystawianie przez X faktur dla NFZ za zużyte leki, wyroby medyczne, odczynniki i materiały medyczne, a także za świadczone usługi medyczne związane z ich podaniem (hospitalizacja). Wartość zakupionych nierefundowanych: leków, wyrobów medycznych, odczynników i materiałów medycznych będzie stanowiła koszt Szpitala w momencie podania pacjentowi, a przychód (refundacja z NFZ) powstanie jedynie za usługi medyczne związane z ich podaniem (hospitalizacją). Szpital chce dokonywać zakupu refundowanych i nierefundowanych: leków, wyrobów medycznych, odczynników i materiałów medycznych za przysłowiową złotówkę. Firmy stosują różne promocje nie tylko ogólnodostępne dla wszystkich szpitali ale również skierowane do pojedynczego podmiotu ze względu na przyznany rabat, obniżenie ceny (za duży obrót) lub poprzez dodanie kilku opakowań/zestawów leków/wyrobów medycznych gratis.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right