Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.129.2018.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.129.2018.1.MC

Przychód w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2018 r. (data wpływu 26 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przychód Wnioskodawcy powstały zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. j) Ustawy o CIT w związku z przekształceniem Spółki kapitałowej w Spółkę Osobową będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania na gruncie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT, w sytuacji w której:

  • Wnioskodawca na moment przekształcenia spełni ustawowe przesłanki zwolnienia, w tym będzie posiadał co najmniej 10% udziałów w Spółce Kapitałowej przez okres 2 lat od dnia ich nabycia jest prawidłowe;
  • dwuletni okres posiadania udziałów Spółki Przekształcanej przez Wnioskodawcę upłynie po przekształceniu Spółki Kapitałowej w Spółkę Osobową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (Wnioskodawca, Spółka). Spółka nie korzysta i nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Wnioskodawca, w ramach transakcji wymiany udziałów, otrzyma co najmniej 51% udziałów w innej spółce kapitałowej (Spółka Kapitałowa). Spółka Kapitałowa podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT Posiadanie udziałów w Spółce Kapitałowej będzie wynikało z tytułu własności. W przyszłości planowane jest przekształcenie Spółki Kapitałowej w spółkę osobową prawą handlowego (Spółka Osobowa) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r., Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm.; "KSH"). Możliwy jest scenariusz, w którym na dzień przekształcenia, nie minie jeszcze dwuletni okres posiadania udziałów w Spółce Kapitałowej przez Wnioskodawcę. W takim wypadku, okres ten zostanie dochowany po dniu przekształcenia. Niewykluczone również, że na moment przekształcenia w Spółkę Osobową w Spółce Kapitałowej wystąpi zysk niepodzielony lub/oraz kapitał, inny niż zakładowy, powstały w całości lub części z zysków z lat ubiegłych. Celem działań opisanych powyżej jest uproszczenie oraz racjonalizacja struktury grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca oraz Spółka Kapitałowa. Efektem końcowym podjętych działań transformacyjnych jest stworzenie modelu, który będzie efektywniej wykorzystywał obecny potencjał spółek w grupie. Jednocześnie przychody i koszty Spółki Osobowej jako spółki transparentnej podatkowo, będą zgodnie z Ustawą o CIT podlegały opodatkowaniu na poziomie jej wspólnika, tj. Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00