Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.257.2018.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.257.2018.1.JŻ
Opodatkowanie usługi monitorowania systemu alarmowego oraz ochraniania obiektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2018 r. (data wpływu 20 kwietnia 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi monitorowania systemu alarmowego oraz ochraniania obiektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi monitorowania systemu alarmowego oraz ochraniania obiektu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest firmą ochroniarską, działającą na podstawie koncesji wydanej przez MSWiA oraz wpisu do ewidencji CEIDG. Wnioskodawca wykonuje usługi sklasyfikowane przez PKWiU w grupowaniach:
80.20Z Działalność ochroniarska w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa
80.10Z działalność ochroniarska z wyłączeniem obsługi systemów bezpieczeństwa.
Firma prowadzi działalność usługową polegającą na odbieraniu sygnałów z systemów alarmowych zamontowanych w obiektach budowlanych zarówno w firmach jak i w domach mieszkalnych. Systemy alarmowe montowane są przez inne firmy, które podpinają system bezpieczeństwa do stacji monitorowania Wnioskodawcy. System alarmowy drogą elektroniczną przekazuje do stacji monitorowania sygnały o załączeniu bądź wyłączeniu systemu alarmowego w danym obiekcie, czy też o próbie wtargnięcia do obiektu bez wyłączenia kodem systemu alarmowego. Użytkownicy obiektu w którym wykonywana jest usługa ochrony posiadają pilot do systemu alarmowego z przyciskiem napadowym, którego mogą użyć w razie zagrożenia bezpośredniego. W przypadku wzbudzenia alarmu przez system alarmowy, operator stacji monitorowania powiadamia patrol interwencyjny, który natychmiast podjeżdża do obiektu, sprawdza przyczyny wzbudzenia alarmu, czy nie uległy naruszeniu wejścia do obiektu, okna, czy nie ma śladów włamania itp. Działalność Wnioskodawcy obejmuje teren R. oraz okolice. Usługa wykonywana jest na podstawie umowy na wykonywanie usługi ochrony z podaniem adresu obiektu (nieruchomości), w którym ma być monitorowany system alarmowy. Jednym z klientów Wnioskodawcy była firma, która prowadziła działalność w Polsce posiadając polski NIP, działalność ta została zlikwidowana. Klient reprezentuje teraz firmę, która ma siedzibę w Szkocji z NIP zaczynającym się od liter SC, planuje zlecić firmie Wnioskodawcy wykonanie usługi ochrony obiektów magazynowych w formie monitorowania systemu alarmowego oraz interwencji patrolu. Zainteresowanie Wnioskodawcy stanowi sposób rozliczenia VAT od wykonywanej usługi, czy podstawą będzie art. 28b czy też art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right